.

Zorlu Enerji Grubu yatırımlarından Akdeniz doğal gazı amacıyla mühim anlaşma

İsrail’de özel sektörde etkinlik gösteren az sayıdaki enerji şirketinden biri olan Zorlu Enerji’nin ortağı bulunduğu Dorad, Ashdod ve Ramat Negev enerji şirketleri Akdeniz’deki Karish ve Tanin sahaları amacıyla “Gaz Alım Satım” anlaşmasına imza attı.

Zorlu Enerji Grubu’nun İsrail elektrik gereksiniminin yüzde 7’sini karşılayan Dorad, Ashdod ve Ramat Negev doğal gaz santrali amacıyla, Energean doğrulusunda İsrail offshore bölgesinde geliştirilmekte olan Karish ve Tanin rezervuarlarındaki doğal gazı tedarik etmek üzere “Gaz Alım Satım” anlaşması imzalandı. Energean Israel şirketi ile imzalanan anlaşmaya göre en az 14 senelik vakit vakitsince İsrail’in en büyük enerji santrali olan Dorad, Karish ve Tanin rezervuarlarından 6.75 milyar metreküpe kadar, Ramat Negev ve Ashdod santralleri ise aynı vakit vakitsince toplam 2.65 milyar metreküpe yakın natural gaz satın alacak. Energean’ın geçen sene satın aldığı, İsrail’in deniz sahası içersinde yer alan Karish ve Tanin rezervuarlarından doğal gaz üretimi 2020’de başlayacak.

İsrail’in enerji gereksiniminin yüzde 7’sini 25 sene vakitsince karşılayacak

Konuyla alakalı bildirimde tespit edilen Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Ortaklarımızla yaşama geçirdiğimiz toplam 1.031 MW kurulu güçte üç natural gaz santrali, İsrail’in enerji gereksiniminin yüzde 7’sini 25 sene vakitsince karşılayacak. Bu yatırımlarımızın, bölge amacıyla büyük ehemmiyet arz eden Akdeniz doğal gazının geliştirilmesi yolunda mühim bir anlaşmaya imza atmış bulunduğundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Dorad, Ashdod ve Ramat Negev doğal gaz santrallerimizin Energean Israel ile imzaladığı ‘Gaz Alım Satım Anlaşması’ Akdeniz’de keşfedilen en mühim sahalardan olan Karish ve Tanin rezervuarlarının sektöre kazandırılması manasında ilk adımlardan biri” dedi.

Zorlu Enerji Grubu, İsrail’in özel sektör yatırımlarıyla kurulan en büyük santral olan ve Mayıs 2014’te dehemmiyete alınan 840 MW kurulu güçteki Dorad Doğal Gaz Santrali’nin yüzde 25, Ashdod ve Ramat Negev santrallerinin ise yüzde 42,15 oranında ortağı konumunda.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Enerji kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »