.

Yılda 5 Milyar Dolarlık Yabancı Emlak Yatırımı Gerçekleşmeyecek

Son yıllarda Türkiye emlak sektöründe gerçekleşen olayları yakında takip eden Financial Times gazetesi, Körfez ülkelerinden emlak yatırımı yapan yatırımcı sayısının az olduğunu belirterek, mütekabiliyetle emlak satışlarının artacağını ancak yılda 5 milyar dolara ulaşmayacağını iddia etti.

Türkiye’nin, Arap yatırımcılardan ve Körfez ülkelerinden yüz milyonlarca dolar çekme çabasına karşın şimdiye kadar gerçekleşen anlaşmaların sayısının düşük kaldığına dikkat çekiliyor. Financial Times gazetesine konuşan uzmanlar, emlak yasasında yapılan değişiklik sayesinde yabancı emlak yatırımlarında artış olacağını ancak yılda 5 milyar dolara ulaşması beklentisinin gerçekleşmeyeceğini savundular.
Ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye’nin Arap yatırımcıları çekme çabasına dikkat çektiği haberine, Ali Ağaoğlu’nun “Maslak 1453” projesine vurgu yaparak başladı.
Maslak projesine yatırım çekmek amacıyla bu hafta Dubai’da şarkıcı Tarkan’ın katılımıyla düzenlenecek gala yemeğine dikkat çeken İngiliz gazetesi, Ağaoğlu’nun yemek öncesi bile Körfez yatırımcılarından 400 milyon doları sağladığı yönündeki sözlerini yansıttı. Gazete ayrıca proje yetkililerinin geçen hafta Suudi bir işadamının 12, Suudi bir şirketin de 80 daire satın aldığı yönündeki açıklamalarına yer verdi.
Dubai merkezli Arqaam Capital adlı yatırım bankasında varlık yönetimi icra müdürü Amin El Kholy’in Augustos ayında İstanbul’a yaptığı ziyaret sırasında daire satın almamakla birlikte Türkiye’ye yatırım yapmada yarar gördüğünü belirten gazete, diğer bir Körfez kuruluşu olan Abraaj Capital Ceo’su Mustafa Abdel Wadood’un ise, Türkiye ile Körfez arasında gerçekleşen anlaşmalarının sayısının küçük olduğu uyarısında bulunduğuna dikkat çekti. FT, Wadood’un “Herkes konuşuyor ama bir şeyler yapan sayısı az” değerlendirmesini de yansıttı.
Merkezi Riyad’ta olan Amwal Al Khaleej grubu CEO’su Fadi Arbib de, Türkiye’nin birçok Arap yatırımcı için yabancı olmayı sürdürdüğünü, Mısır ve Kuzey Afrika’nın Körfez’deki özel yatırımcılar için daha kolay hedefler olduğunu söyledi.
-“KÖRFEZ, SON 10 YILDAKİ DOĞRUDAN YATIRIMIN SADECE YÜZDE 10’UNU OLUŞTURUYOR”- 
Bu çerçevede FT, son 10 yılda ortadoğu bölgesinin Türkiye’ye yönelik 91 milyar dolar tutarında doğrudan yabancı sermayenin sadece yüzde 10’una yakın bir bölümünü oluşturduğuna işaret etti.
İngiliz gazete, haberinde ayrıca BGC Partners’den Özgür Altuğ’un değerlendirmelerine yer verdi. Özgür Altuğ, Ortadoğu’dan sermaye gelmesini son altı yedi yıl bekliyoruz” derken liberalleştirilen yasalarının yılda yabancılara 5 milyar dolarlık emlak satışına yol açacağı yönündeki tahminleri kabul etmedi. Ancak Altuğ, bu konuda coşkulu olanların ima ettiklerinden daha yavaş olsa da yine Türkiye’deki Körfez yatırımlarının artmasını bekliyor.
Kaynak: ANKA

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »