.

Yeşil İnşaat’tan Büyükdere’ye 220 Metrelik Gökdelen

Yeşil İnşaat, Levent’te bulunan Fako İlaç Fabrikası’nın bulunduğu arsaya, SOM tarafından tasarlanan yeni bir proje inşa etmeye hazırlanıyor.

Levent’teki Fako İlaç Fabrikası’nın arsasını Metal Yapı ile kat karşılığı alan Yeşil İnşaat, burada 220 metrelik yeni bir gökdelen inşa etmeye hazırlanıyor. Yeşil İnşaat’ın patronu Engin Yeşil proje ile ilgili olarak, dünyanın en önemli projelerinden birini hayata geçireceklerini, projeyi New York’ta yıkılan İkiz Kuleler’in yerine inşa edilen 3 kulenin 2 tanesini tasarlayana SOM tarafından tasarlandığını belirtti.

Yeşil, mimari projeyi tasarlamak için ince eleyip sık dokuduklarının altını çizerek, “Cesar Pelli, SOM, Norman Frost ve Richard Rogers olmak üzere yabancı mimarlık firmalarıyla anlaştık. Bunların her birinden 3’er tane proje istedik. Elimize geçen 12 projeden 1 tanesini seçtik. Bu projeyi de SOM çizdi.

Hafriyata başladı
Yeşil, proje için belediyeden gerekli izin ve ruhsatı aldıklarını ifade ederek, “İnşaatı kat karşılığı olarak yapıyoruz. Arsada hafriyata başladık. 3 yıl içinde projeyi tamamlamayı planlıyoruz. 21 bin metrekarelik arsada ofis ve otel yapacağız. Konut bulunmayacak” diye konuştu. Tek kule halinde yükselecek projenin 170 bin metrekarelik inşaat alanından oluştuğunu ve ilk 10 katın otele ayrılacağını dile getiren Engin Yeşil, “Projenin tamamı 55 katlı olacak. İlk 10 katında podyum ve otel bulunacak. 45 katta ise ofisler yer alacak. Ayrıca yerin altındaki 5 katı otoparklara ayırdık ” açıklamasını yaptı.

Antensiz 220 metre
Engin Yeşil, kulenin adının henüz belirlenmediği vurgulayarak, yüksekliğinin ise antensiz 220 metre olduğunu söyledi. Projenin 280 metre olarak planlanan yüksekliğinin siluet engeline takıldığını anlatan Yeşil, şöyle konuştu:
“Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek binasını yapacaktık ama engele takıldık. Dünyada birçok ülke yüksek ve ikonlaşmış kuleleriyle tanınıyor. Türkiye de öyle olabilirdi ama yükseklik izni alamadık. Mesela üzerine rüzgâr tribünü koyup elektrik üretmek istedik ama o da olmadı. Dünyada olduğu gibi İstanbul’da da bunun gibi kulelere izin verilmesi ve desteklenmesi gerekiyor.”

İLK ÇELİK GÖKDELEN
Yeşil, projenin farklı bir teknikle inşa edileceğine işaret ederek, çekirdeği betondan oluşan projenin dışlardan çelikle örüleceğini söyledi. Projenin bu özelliğiyle Türkiye’de ilk olacağına dikkat çeken Yeşil, “Maliyet biraz yüksek olacak ama böyle yapacağız. Bu sayede depreme çok daha fazla dayanıklı olacak. Dış cephedeki camları da özel olarak tasarlayacağız. Proje Leed God sertifikasını alacak ve tamamen tasarrufa yönelik olarak kurgulanacak. Binanın girişinde 18 metre yüksekliğinde geçit bulunacak. Bu haliyle de bu kule Avrupa’da tek olacak” diye konuştu.

Otelde ultra lüks hizmet

Engin Yeşil, ofis katlarının 1000 ile 1250 metre olduğunu ve istenirse 4’e bölünebileceğini anlatarak, kiraya vermeyi planladıkları ofisler için şimdilik bir pazarlama faaliyeti yapmadıklarını kaydetti. Projenin bünyesindeki otelin ise 5 yıldızın üzerinde ultra lüks markalardan biri tarafından işletileceğini ifade eden Yeşil, “Dünyanın en önemli zincirleriyle görüşüyoruz. Ultra lüks hizmet vereceğiz. 300 odalı olarak planladığımız otelden ofislere de hizmet vermeyi planlıyoruz” dedi.

51 kişi istedi onlar aldı

Engin Yeşil, Turgut İlaç’ın sahibi Kaya Turgut ile 2 yıl önce el sıkıştıklarını anlatarak, “Arsa İstanbul’un en değerlilerinden biri. Turgut Bey, arsa için o zamana kadar 51 kişiyle görüşmüş. Ama sonunda bizde karar kıldı” dedi. Metal Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklı ile birlikte bire bir arsayla ilgilendiklerini anlatan Yeşil, “Kaya Bey, arsaya çok iyi bir proje yapmak istiyordu. Ticari kaygı gütmeksizin orada iyi bir iş çıkması taraftarıydı. Bizim ve Metal Yapı’nın vizyonu da buna uygundu. Bu sayede ortak hedefler ortaya çıktı” diye konuştu.

Holdingi kuleye taşıyacak

Engin Yeşil, kulenin tamamlandıktan sonra yerli ve yabancı kaliteli firmalara hizmet vereceğini vurgulayarak, holdingi de oraya taşıyacaklarını söyledi. Şu anda Topkapı’daki Yeşil Plaza’da bulunan tüm birimleri, dev kuleye taşıyacaklarını ifade eden yeşil, “Bina bittikten sonra karşısına geçip bunu biz yaptık diyebileceğiz” dedi.

Haber: Yavuz Karaman / Milliyet


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Mortgage kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »