.

Yeni KDV Düzenlemesi Sorunu Çözmez

İnşaat sektörünün önde gelen isimleri Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın konutta KDV uygulaması tartışmalarına verdiği tavuk örneğini değerlendirdi.bina

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan‘ın, yeni KDV düzenlemesini savunduğu “Tavuk üreticileri bile KDV artışı istedi, müteahhitler niye isyan ediyor” sözleriinşaat sektöründe tartışma başlattı.
İnşaatçılar Babacan’ın örneğinin konuyu farklı bir yere taşıdığını vurgulayarak, “Tavukla, konut hiç aynı mı!” şeklinde tepki gösterdi. KDV konusunda asıl sıkıntının oranların artması değil, alacakların geç ödenmesinden kaynaklandığını belirten müteahhitler, yeni düzenleme talep etti. İnşaatçılar, KDV’de devletin geri ödeme yaptığı yüzde 17’lik kısmın 3 ya da daha uzun sürede ve kesintiye uğrayarak alındığını belirterek, “Bu durum KDV alacağındaki avantajı azaltıyor. KDV ödemeleri uzun süreli olarak ‘sıfır’ faizli kredi gibi kullanılıyor” şeklinde konuştu. Müteahhitler, KDV alacağının devletin şirketlere yaptığı bir katkı değil, şirketin öz sermayesinin devlet tarafından kullanılması olduğunu ifade etti.
ÖRNEĞİ GARİPSEDİM’
 Ali Ağaoğlu/Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı 
Konutla tavuk karşılaştırılıyorsa, söylenecek bir şey yok demektir. KDV suistimaliyle ilgili bir şirketin yaptığı olayı bütün sektöre yansıtmak yanlış. Fransa’daki konut fuarında kendisiyle sorunlarımızı ve çözüm önerilerini paylaşmamıza rağmen böyle bir açıklama gelmesini garipsedim.
KDV’DE MAHSUPLAŞMA İSTİYORUZ
 Nazmi Durbakayım/ Teknik Yapı Başkanı 
Yeni KDV düzenlemesinde hoşnutsuzluk olması çok normal. Zamanla bu durum oturacaktır. Ancak KDV alacaklarının mahsup edilme şansı olursa inşaat sektörünün canlanacağını düşünüyorum.
KURALLARA UYAN ŞİRKET CEZA ALIYOR
 İnanç Kabadayı/ Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı 
KDV konusunda faturalar ve iade taleplerinde suiistimallerin olması ve Maliye’nin tedbirler almasını doğru buluyorum. Ancak bu tedbirlerin kurallara uyan firmalara zarar vermemesi gerekiyor.
YENİ DÜZENLEME SORUNU ÇÖZMEZ
 Ömer Faruk Kavurmacı / Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı 
Geçmişte KDV artışlarının çözüm üretmediği görüldü. Bu kadar tecrübenin üstüne hâlâ aynı yolun kullanılmasını doğru bulmuyorum. Bu, kurumsal firmalara maliyet artışı getiren bir yöntem.
KDV TAHSİLATINDA SIKINTI VAR
 Erden Timur/ NEF Yönetim Kurulu Üyesi 
Kurumsal firmalar zaten ciddi denetimlerden geçiriliyor. KDV oranının konut satış fiyatına veya belli bir metrekare limitine göre ayarlanmasını daha basit ve kolaylaştırıcı buluyoruz. Zaten sektör olarak da talebimiz bu yöndeydi.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »