.

Yeni İmar Yasa Taslağı’nda Çukurambar Tartışması

Yeni İmar Yasa Taslağı, bazı bakanların parsel parsel izne karşı çıkması sebebiyle yenilenecek.Yasa

Son Bakanlar Kurulu toplantısına İstanbul’un siluetini bozan binalar ve Ankara Çukurambar’da yaşanan inşaat yoğunluğu damgasını vurdu. Toplantıda, İmar Yasa Taslağının sunumunu gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar “inşaat yoğunluğu” ve “inşaat yüksekliği” konusunda bakanlığa verilen yetkileri düzenleyen madde sebebiyle eleştirilere hedef oldu.

Radikal’den Nuray Babacan’ın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanın itiraz ettikleri madde ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu’nun bazı üyeleri, “Tek bir parsele değil, paftaya inşaat yoğunluğu kararı çıkmalı. Parsel parsel izin çıkınca, sahiplerine avantaj sağlandığı tepkileri yaşanıyor ve görüntü kirliliği ortaya çıkıyor. Ankara Çukurambar buna en iyi örnek” dediler.

Düzenlemeyle ilgili başka bir öneri ise inşaat yoğunluğu ve yüksekliği kararıyla avantajlı konuma giren arsa sahiplerinden alınacak katkı payının yüzde 25’inin kentsel dönüşüm için bakanlığa aktarılması oldu. Taslakta bu miktarın “daha küçük alanlar için” yüzde 45 oranında olduğu, ancak düzenlemenin pafta olarak yapılması ve çok geniş bir bölgeyi kapsaması nedeniyle yüzde 25’in yeterli olacağı dile getirildi. Başbakan Tayyip Erdoğan, eleştirilere hak verdi. Taslağın yeniden düzenlenmesi ve daha sonra Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınması kararlaştırıldı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar