.

Yabancıya Konut Satışı Yapılarak Cari Açık Kapatılabilir

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, yabancı yatırımcıların dikkatinin çekilmesi halinde konut satışından elde edilecek 15 milyar liranın cari açığı kapatacağını belirtti.Konut Satışı

Benzersiz mimari tasarıma sahip kuleleri ile ünlü DAP Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, yabancı yatırımcıyı çekmek için acele edilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz “Yabancıya satıştan gelecek 15 milyarla cari açık kapanır. Acele edelim, treni kaçırmaktan korkuyorum” dedi.

Yabancıya oturma izni uzarsa satışlar patlar
Türkiye’nin başta cari açık olmak üzere ekonomik sorunlarını aşmasının yolunun ‘yabancıya konut satışı’ndan geçtiğini ifade eden DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Mütekabiliyet Yasası’nın ardından oturma izinlerinin 10 yıla çıkarılması gerektiğini belirtti. Yılmaz “Türkiye’den 6 ay değil, 10 yıl oturma izni alan Arap, ailesini getirecek, otomobil alacak. Bunları yaparken ülkesinin parasını harcayacak. Sürede temkinli davranmaya gerek yok” dedi. Yabancıya satışın çok iyi anlaşıldığını düşünmediğini söyleyen Yılmaz, treni kaçırmaktan endişe ettiğini dile getirdi.
Gelirin % 95’i bize kalır
Yabancıya satılan her konuttan elde edilen gelirin yüzde 95’inin Türkiye’ye kaldığına dikkat çeken Yılmaz, 2008 öncesi Dubai’ye gidenlerin gözlerini Türkiye’ye çevirdiğini söyledi. Yılmaz “Ortadoğu’daki toz duman dağıldığında yatırımlar o bölgeye kayar. Yabancıya konut satışını devlet politikası haline getirerek, ülkemizi tercih edilebilir yapacak nedenleri ortaya koymamız lazım. O zaman Türkiye’ye öyle bir para girer ki, ne cari açığımız kalır, ne sorun. Yabancıya ortalama 500 bin liradan 30 bin konut satsak 15 milyar lira ihracat olur. 10 yıl sonunda Türkiye yürür. Yeter ki elimizi çabuk tutalım, yatırım beklersek treni kaçırırız” dedi.
‘BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURALIM’
Rusya ve Ortadoğu’dan ciddi ilgi olduğunu hatırlatan Ziya Yılmaz, Türkiye’nin elini çabuk tutması gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz “Haritayı önümüze alarak ülkeler belirleyip, oralarda ciddi tanıtım yapmalıyız. Böylece turizm için de katkı sağlarız. Bir taşta iki kuş vurabiliriz” dedi.
Ofisler bitti sıra inşaatta
Ürettiği butik yapılarla dikkat çeken Dap Yapı; Burgu, Dalga, Kule, Tango, Royal Center’ın da aralarında olduğu halihazırda 8 projenin inşaasını aynı anda sürdürüyor. Kağıthane’de inşaatı süren ‘Z Ofis’teki ofislerin ise satışa çıktıktan sonra üç hafta içinde tükenmesiyle bir başarı öyküsüne imza atan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz “Nisan sonunda inşaatın kabası bitmiş olacak. Önümüzdeki yılın başında da projeyi teslim etmiş olmayı planlıyoruz. Daha önce bu bölgede Şelale Evleri’ni yaptık ve buradan ofis alanların yüzde 65’i kendi müşterilerimiz. Burada bedava ofis konseptini geliştirdik, bu sistem bugüne kadar denenmemiş bir sistemdi. Bu yöntemi şimdi de yeni başlayacağımız Maltepe’deki home-ofis projemizde uygulayacağız. Dap Z Ofis, 8 kat ve 304 ofisten meydana geliyor. Ofislerin alanları 55-87 metrekare arasında değişirken, modüler sistem ile talepler doğrultusunda birleştirme yapılabiliyor. ‘Z Ofis’ten Çevreyolu’na bağlanmaksa 2 dakika” diye konuştu.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri Manşet kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar