.

Vopak Yalova’daki Arazisini Satışa Çıkardı

Hollandalı Vopak firması Yalova Çiftlikköy Taşköprü’deki projesinden yerel halkın tepkisi ve Bakanlığın verdiği iptal kararı sebebiyle vazgeçerek sahip olduğu araziyi satışa çıkardı.Vopak Yalova

Yalova’nın, Çiftlikköy İlçesi’ne bağlı Taşköprü Beldesi’nde satıl aldığı arazi üzerinde kimyasal depolama tesisi kurmayı planlayan Hollandalı Vopak firmasının projeden vazgeçerek araziyi satışa çıkardığı bildirildi.
Yalovalıların büyük tepkisine neden olan tesisle ilgili geçen mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü iptal kararı almıştı.
Vopak’ın Çiftlikköy İlçesi Taşköprü Beldesi Denizçalı Köyü Topçuçiftliği Mevkii’nde bulunan toplam alanı 269 bin 588 metrekare büyüklüğündeki araziyi satılığa çıkararak gazetelere ilan verdi. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyerek açıklama yapan Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Vopak’a karşı birlikte hareket edip başarıya ulaşıldığını belirterek, “Bu Yalova’nın zaferi” dedi.
Yerin satılmak istediğini, bir firmanın talip olduğunu daha önceden duyduklarını belirten Beşli şöyle konuştu:
“Yalova’da birliktelik olduğu zaman baş edilmeyecek bir şey yok. O mücadeleyi verirken bizimle dalga geçenler bile oldu. Vopak’ın önüne gittiğimizde konu ulusalda yayıldı. Açlık grevi ise Avrupa’da da duyulmuştu. Yalova’daki sivil toplum örgütleri, milletvekilleri bir olunca Vopak geri adım atmak zorunda kaldı. Kesin tavrımızı ortaya koyunca, sonucunu aldık. Biz oda olarak Vopak konusunda elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum. Bizi destekleyen STK’lar çoktu, fakat tüm Yalova’nın buna müdahil olması lazımdı. Çünkü büyük bir tehlike vardı. Ankara’daki toplantıda bu kimyasal tesisleri istemediğimizi açıkça gösterdik. STK’ların buradaki önemi çok önemli, bunda da gördük. STK’lar Yalova’nın geleceği ile ilgili konularda her zaman söz söylemelidir. Vopak karşısında alınan sonuç Yalova’nın zaferi.”
Toplam 32 ülkedeki 80 terminalinde petrol ürünleri, sıvı kimyasalları ve bitkisel yağları depolayan Vopak, Yalova’da 150 tankta 25 ayrı kimyasal madde depolamaya hazırlanıyordu.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Arsa ve Arazi kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar