.

Vergi ve enerji zamları yıl sonu enflasyon tahminini 7,4’e çıkardı

 

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 1,2 puan artışla yüzde 6,2’den yüzde 7,4’e çıkardı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yakın dönemdeki vergi artışları ve enerji fiyat ayarlamalarının enflasyonu yükselttiğini kaydetti. Son zamların yıl sonu enflasyonuna doğrudan etkisi 0,9 puan olacak. Enflasyondaki düşüş umudu ise gıdanın ucuzlamasına bağlı.

Başçı’dan satırbaşları

Bireysel emeklilik teşvik sisteminin 1,5 ile 3 puan kadar özel tasarrufları artırabileceğini düşünenler var. Buradan cari açığa kalıcı katkı gelebilir.Hane halkında en az 115 milyar dolar tutarında altın var, bu bir tahmin, daha yüksek tahminler de var. İhracatın bir kısmı da buradan olabilir. Önümüzdeki yıl yüzde 4 veya üstü büyümeyle cari açığı yine yüzde 7-7,5 civarında kapatabiliriz.

Enflasyonu yüzde 5,3’e düşüreceğimiz konusunda iddialıyız.Siyasi ve jeopolitik risklerin ekonomik yansıması olursa gerekli tedbiri alırız.Çekirdek enflasyondaki trend yüzde 5 altında olmalı ki yüzde 5,3 hedefine ulaşalım, bu mümkün.

Aylık ihalelerde oluşan Faiz zaman zaman yüzde 5,75’in altında olabilir, bu biz istersek olur, yüzde 5,5’in altında olmaz.

TCMB açısından 2012’nin hem esnek hem öngörülebilir olacağını söylemiştik, bunu büyük ölçüde başardığımızı düşünüyoruz.2013 yılında bizim adımlarımız da ölçülü ve küçük adımlar olacak ve bu da öngörülebilirliği destekleyecek.

Bu yıl için yüzde 3-3,2 büyüme, böyle zor bir dönemde başarıdır.Cari açıkta iyileşme gözleniyor ancak yüzde 5 cari açık rakamlarına ulaşmak yıllar alacak.Enflasyonda tek hane yeterli değil, enflasyonu yüzde 5’e indirmemiz gerekli.
Öncelikle enflasyonu yüzde 5 yapabileceğimizi göstermeliyiz, ondan sonra yüzde 4’ü tartışmaya açabiliriz.

Türkiye’deki bankaların sağlığı çok iyi.Çekirdek enflasyon göstergelerindeki kademeli düşüş sürecek.Son çeyrekten itibaren enflasyonun düşmesi, büyümenin hız kazanması beklenmekte.Güncellediğimiz tahminler yılın son çeyreğinde yönetilen fiyatlarına rağmen enflasyonda belirgin düşüş olacağını gösteriyor.Yıl sonunda toplam kredilerin büyüme oranının öngörüldüğü gibi yüzde 14’e yakın seviyelerde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

 


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Vergi kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »