.

Vatandaşa kira yardımı mı rant? Rantsa helali hoş olsun

Kentsel dönüşüme ‘rant var’ diyerek karşı çıkanlara Çevre Bakanı Bayraktar’ın eleştirisi sert oldu. Bayraktar “Vatandaşa kira yardımı mı rant? Rantsa helali hoş olsun” dedi.

5 Ekim’de 35 ilde 6 bin 500 konutun yıkımıyla başlayacak kentsel dönüşüme ‘rant var’ diyerek karşı çıkanlara Çevre Bakanı Bayraktar’ın eleştirisi sert oldu. Bayraktar “Vatandaşa kira yardımı mı rant? Rantsa helali hoş olsun” dedi.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 5 Ekim’de 35 ilde 6 bin 500 binanın yıkımıyla başlayacak kentsel dönüşüme karşı çıkanları eleştirdi. Bayraktar “Habire toplanıyorlar, ‘Kentsel dönüşüme karşıyız’ diye. E güzel kardeşim karşı çıkarsanız ölen insanların, ölecek insanların vebaline girmiş olursunuz. Rant yasası diyorlar. Şeytan bunun neresinde denir ya hani, rant bunun neresinde? Vatandaşa kira yardımı yapmak rant mı? Rantsa helali hoş olsun” dedi. ‘Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor’ konulu toplantıda konuşan Bayraktar, vatandaşın evinin riskli olup olmadığı konusunda bilinçli olması gerektiğine vurgu yaparak “Vatandaş nihai olarak yıkmıyorsa biz onu yıktırmaya mecburuz. 5 Ekim’de 35 vilayette 6 bin 500 birim konut ve işyerinin yıkımı Başbakan’ımızın da katılımı ile başlayacak. İnceleyeceğiz ve riskli ise yeni evine taşındığında biz ona kira yardımı da yapacağız. Vatandaşa kira yardımı yapmak rant mı? Rantsa helali hoş olsun. Bu ülke kalkınacak, ülkenin tekerine çomak sokmanın anlamı yok. Kentsel dönüşümü tek başımıza yapamayız. Bu işle ilgili aktörler ve vatandaşların bu işe destek vermesi lazım” diye konuştu.

Milletin dediğini yapmak esastır

Bayraktar, dünyada şehirleşmenin arttığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye ekonomisi, 250 milyar civarından 800 milyar noktasına yetişti. Çok büyük bir büyüme var. 5 Ekim’de başlayacak yıkımlar diye söylentiler oluyor ama önce iş yapalım fazla konuşmayalım. Ben arkadaşlara diyorum haber yapmayın. Önce bir yıkalım. Evler salaş, binalar kaçak. Yollarımız, ulaşımımız kötü. Para çok şey ama her şey değil. Biz gelişmiş bir ülke olabilir miyiz? Bu nedenle dönüşüm işine 8 elle sarılmalıyız.” 7 veya 8 milyon konutun fay hattı üzerinde olduğunu, 6.5 milyonunu elden geçirmek gerektiğini belirten Bakan Bayraktar “Sihirli değnek gibi yapacağız diye bir şey yok. Ciddi bir dönüşüm başlayacak. Başta İstanbul olmak üzere, dalga dalga bunu yürüteceğiz. Bu işi engellemek isteyenlere hainlik derim. Bu işi yapamazsak defolup gideriz. Biz yapamıyorsak, yanlış yapanı bu millet gönderir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde milletin dediğini yapmaktır esas. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yatırım bütçesi 350-400 milyon. Hazine’den bütçe gelecekti. Bir kuruş vermediler. Bu dönüşüm işini başlatan Başbakanımız. Böyle bir irade olduktan sonra çok büyük işler başaracağız” diye konuştu.

Kaynak : StarGazete


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kira kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar