.

Türkiye yeni projelerle Dubai’nin alternatfi olmak istiyor

Finans merkezi olma yolunda önemli adımlar atan Türkiye yabancı basında da yer bulurken 2.6 milyar dolarlık yatırım ile Dubai gölgede bırakmayı amaçladığı belirtildi.


Dünya geneli içine alan Ekonomik kriz Orta Doğu’nun en cazip ülkelerinden olarak görünen Dubai’yi de 2010 başında etkisi altına almış Abu Dabi’den alınan yardım ile bu süreçten çabuk çıkılmıştı.

Bu kısa duraklama sırasında ülkeden kaçan yatırımcıları üzeri toz bağlamış son otomobilleri gazetelere manşet olmuş bir ülke çöküyor mu başlıkları atılmıştı. Aldığı yardımın ve Turizm kozunu akıllıca kullanan Dubai çok kısa sürede eski ihtişamlı günlerine geri dönüş yaptı. Özellikle inşaat sektöründe önemli adım atan ülkede ekonomi düzlüğe çıktı.

Şimdi Dubai’ye rakip olarak Türkiye gündemde. Özellikle Ataşehir’de planladığı gibi giderse gelecek 3 yılda tamamlanması beklenen finans merkezi ile Türkiye’nin Dubai’yi gölgede bırakmayı planladığı konuşuluyor. Bloomberg’de yer verilen haberde Marmara Deniz’nin Wall Street’i olarak lanse edilen İstanbul Finans Merkezi’nin yakın takip edildiği ortaya çıkıyor.

770 milyar dolarlık GSYH’sı ve geçtiğimiz yıl yüzde 8.5’lük büyüme rakamı ile G20’ler arasında Çin ve Arjantin ile birlikte ilk üçe giren Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde girişinde de kilo metre taşı olacağı belirtildi.

Başbakan Erdoğan’ın yönetiminde Türkiye’nin politik ve ekonomik güç olarak Orta Doğu ve Güney Doğu Avrupa’dan rol çaldığını belirtilen haberde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın İstanbul’un küresel ticarette tarihi bir rol üstleneceği yönündeki yorumlarına yer verildi.

13 milyonluk nüfusu ile Asya ve Avrupa’yı bağlayan İstanbul’da büyüyen finans endüstrisi ile ülkenin 16’ıncı büyük ekonomi haline geldiği kaydedilirken, komşu ülkelerde başlayan kıskançlık ile teker teker ofislerin açılmasına dikkat çekilen haberde, son dönemde ekonomide yüzde 3.2’ye gerileyen büyüme rakamları ile soğumayı işaret etse de Türkiye’nin çevrede parmak ile gösterildiği belirtildi.

Bugün Türkiye finansının kalbinin attığı bölge Maslak ve Levent’te lisanslı bankaların varlıkları 1.27 trilyon TL’ye (710 milyar dolar) ulaşmış durumda.

Çeyrek yüz yıllık İMKB’nin gelişmekte olan piyasalar arasında üst sıralara oturduğu, 120 milyar dolarlık değeri ile New York, Londra gibi borsalar karşısında küçük kalsa da 51 milyar dolar olan Frankfurt borsasından daha göz doldurduğu belirtildi. Yunanistan, Mısır ve hatta Dubai borsasının ise 4 katı büyüklükte olan İMKB’nin 2009’den beri yüzde 26 büyüdüğüne dikkat çekildi. Bununla birlikte yabancı yatırımcıların girişinde de 2012’nin ilk iki ayında yüzde 25 artış göstermesi de haberde öne çıkartılan noktalar arasında.

HSBC’nin Türkiye ile ilgili raporunda Türkiye’nin potansiyelinin henüz tam anlamıyla keşfedilmediği belirtilirken, ülkeye gelen yabancıların büyük şok yaşadığı, kültürel tarihsel be insan potansiyeli ile uluslar arası finans merkezleri arasına girmeye en büyük aday olduğunun altı çizildi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Mortgage kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »