.

Türk şirketlerden Katar’da milyar dolarlık projeler

Katar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Mehdi el-Ahbabi, Türk şirketlerinin 11,6 milyar doları aşan projeler yürüttüğünü söyledi.

Katar’ı ziyaret eden Türk ekonomi heyeti, Katar Ticaret Odası yetkilileri ile görüştü. Katar Ticaret Odası’ndan oluşturulan yazılı bildirime göre, Türkiye Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk ve bakanlık yetkililerinden meydana gelen Türk heyeti, başkent Doha’da Katar Ticaret Odası yetkilileri ile görüştü.
Görüşmede, “elektromekanik, elektrik ve güneş enerjileri ile yapı malzemeleri alanlarındaki yatırım fırsatları” ele alındı. Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Mehdi el-Ahbabi, 2016 senesinde 1,5 milyar dolara ulaşan Türkiye- Karar ticaret hacminin iki ülke arasındaki ilerleme ve kalkınmanın bir yansıması olduğunu belirtti.

Türk şirketlerinin Katar’da 11,6 milyar doları aşan projeler yürüttüğünü bildiren Ahbabi, üklesinde Türk-Katar ortaklığıyla çalışan aşağı yukarı 186 şirket olduğunu söyledi.Altyapı, müteahhitlik, inşaat, mühendislik, ticaret ve elektrik alanlarında etkinlik gösteren sahipleri tamamiyle Türk 19 şirketin bulunduğunu dile getiren Ahbabi, Katar Ticaret Odası’nın iki ülke arasındaki işbirliğini ilerletmek hedefiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile işbirliği anlaşması imzaladığını söyledi.

Öte yandan Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Öztürk de elektromekanik sektörünün Katar’da büyük altyapı projelerinde ve 2022 FIFA Dünya Kupası hazırlıklarında mühim alanlardan biri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de elektromekanik bölümünde çalışan aşağı yukarı 700 şirketin olduğunu, dışalım hacminin de aşağı yukarı 6 milyar doları bulduğunu ifade eden Öztürk, Doha’nın da bu alanlardan istifa edebileceğini de sözlerine ekledi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »