.

Turizmde erken bahar havası

TÜRSAB Başkanı Ulusoy: “2013 yılı için ülkemize gelecek olan turist sayısının 33 milyon ve turizm gelirinin 31,5 milyar dolar civarında olacağı tahmin edilmektedir”Turizm

Turizm gelirleri ilk çeyrekte tarihinin en yüksek seviyesine ulaşırken, sektörde adeta erken bahar havası yaşandı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2013 yılının ilk çeyreğinde turizm gelirleri, 4 milyar 918 milyon dolarla tarihinin en yüksek birinci çeyrek rakamına ulaştı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre turizm gelirleri yüzde 39,6 artış gösterdi.

Birinci çeyrekte turistlerin harcama listesinde ilk sırayı 1 milyar 139 milyon dolarla yeme içme yer alırken, turistlerin yeme içmeye harcadığı para ilk defa 1 milyar doların üzerine çıktı.

Turistler konaklama için 606,9 milyon, sağlık için 171,1 milyon dolar harcarken, ulaştırmaya (Türkiye içi) 327 milyon dolar verdi. İlk çeyrekte turistlerin Türkiye’de spor, eğitim ve kültür için harcadığı tutar 27 milyon doları bulurken, tur hizmetlerine harcadığı para da 24,9 milyon dolara ulaştı.
Turistler ocak-mart döneminde yerli uluslararası ulaştırmaya 767 milyon, GSM dolaşım harcamalarına 26,9 milyon ve marina hizmet harcamalarına 9,1 milyon dolar ödedi.

Turistler, giyecek ve ayakkabıya 621,6 milyon, hediyelik eşyaya 337,8 milyon dolar harcadı. Türkiye’den halı ve kilim alan turistlerin harcaması 62,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Diğer harcamalara 285,2 milyon dolar para ayıran turistlerin, böylece kişisel harcamaları 4,4 milyar doları buldu.

“2013 yılında 33 milyon turist ve 31,5 milyar dolar gelir beklentisi”
2013 yılı ilk çeyrek gerçekleşmeleri, 2013 yılı turizm gelirleri beklentilerini ve çözüm sürecinin turizm gelirlerine katkısını AA muhabirine değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turizm gelirinin yüzde 72,5’inin yabancı ziyaretçilerden yüzde 27,5’inin ise yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan elde edildiği bilgisini vererek, “2013 yılı için turizm gelirinin 31,5 milyar dolar seviyesinde olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2013 yılının ocak-mart döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,52 oranında artarak 4 milyon 214 bin 348 kişiye ulaştığını belirten Ulusoy, “2013 yılı için ülkemize gelecek olan turist sayısının 33 milyon civarında olacağı tahmin edilmektedir” diye konuştu.

Turizm gelirlerinin ülke ekonomisine katkısının özellikle dış ticaret gelirleri açısından büyük önem taşıdığına değinen Ulusoy, şunları kaydetti:
“İspanya, İtalya gibi bir çok Avrupa ülkesi dış ticaret açığının kapanmasında turizm gelirlerinden yararlanmaktadır. Türkiye’ye son yıllarda gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak turizm gelirinin de ekonomiye katkısı artmıştır. 2012 yılında turizm geliri ihracat gelirlerinin yüzde 19,2’sini oluşturmaktadır. Böylelikle de dış ticaret açığının yüzde 34,9’nu kapatmaktadır. Turizm gelirlerimiz bu yılda cari açığın büyük bir bölümünü kapatacağı kanaatindeyiz.”

Özellikle Türkiye’de kongre turizminin parladığına dikkati çeken Ulusoy, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği’nin (ICCA) 2011 yılında dünya genelinde gerçekleşen kongre ve toplantılara ilişkin istatistik verilerine göre Türkiye’nin 2011 yılında 159 kongreyle 23. ve İstanbul’un 113 kongreyle dünyada 9. sırada yer aldığını anımsattı.

Ulusoy, İsrail ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesinin turizm sektörü açısından olumlu sinyaller vermeye başladığına işaret ederek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 yılı ocak-mart dönemi verilerine göre İsrail’den ülkemize gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 111,28 oranında artarak 20 bin 268 kişiye ulaşmıştır” dedi.

“2013 yılının 2012’deki duraklamayı telafi edeceğini düşünüyorum”
Setur Genel Müdürü Üstün Özbey ise 2013 hem gelir hem de turist sayısı açısından oldukça iyi geçtiğini belirterek, “Turist sayısındaki yüzde 18,7’lik artışın yabancı turistler payı yüzde 22,5 olarak gerçekleşti. Rekor bir ortalama gelir elde edilerek kişi başı harcama 982 dolar oldu. Doğal olarak böyle bir artış beklenmiyordu. 2012 sonlarında 2013 beklentileri açıklandığında dünya için yüzde 3-4, Türkiye için yüzde 6-7 aralığı konuşuluyordu” değerlendirmesini yaptı.

2012 sonunda Eurostat ve Dünya Turizm Örgütü’nün son yıllarda yaptığı yeniliklerin dikkate alarak yenilenen hesaplama metodolojisine göre revize edilen turizm gelirinde 2012 yılı için yaklaşık 6 milyon dolarlık bir artış olduğunu ve gelir tutarının 29,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatan Özbey, “İlk çeyrek, bütün yıl için olumlu beklentiler yaratsa da sene sonuna kadar aynı oranda bir artış olmayacak. Fakat yıl sonu beklentilerin üzerinde gerçekleşecektir. 2013 yılının 2012’deki duraklamayı telafi edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.


Birinci çeyrekte ilk 10 ülke arasında Avrupa ülkeleri az yer alsa da Avrupa’dan gelen turist sayısında da yüzde 14’lük bir artış olduğunu kaydeden Özbey, şunları aktardı:
“Sene sonuna kadar bu oranın daha da artacağını buna karşın komşu ülkeler payının biraz düşeceğini düşünüyorum. Ayrıca tatil seyahatlerinin artacağı dönemlerden başlayarak ortalama harcama tutarı düşecektir.

2012’de cari açığın beklentinin üzerinde kapanmasının üzerine turizm gelirlerindeki düzeltmenin de artı etkisi sonrası diyebilirim ki 2013 yılında bu etkinin daha kuvvetli olacağını beklemek normaldir. Yıl sonu turizm geliri ilk beklentilerin üzerinde gerçekleşecek, yeni metodoloji ile bence 33 milyar dolar seviyesini zorlayacaktır.”

Özbey, son yıllarda Türkiye’de kongre turizmini artırmaya yönelik yatırımların arttığını ve bunun uzantısı olarak acentelerin kongre turizmine daha çok önem vermeye başladığını belirterek, “Özellikle büyük hacimli kongreler için Türkiye gözde bir destinasyon olmuştur. Bunu çok önemsiyorum. Çünkü bütün dünyada kongre turizmi büyüme potansiyeli en yüksek ürün” dedi.

Dünya turizm gelirinin yüzde 30’a yakınının kongreden geldiği bilgisini veren Özbey, şöyle konuştu:
“Kongre turizminin 37 sektöre doğrudan etkisi var. Yılda ortalama 75 milyon kişilik seyahat hareketi yaratıyor ve en önemlisi kişi başı harcaması genel turizm harcamasının 3,5 katı. Çözüm süreci sonucu, ilk 3 aylık veriler bölgeden turist akışının ne oranda arttığını gösteriyor zaten. Dediğiniz gibi sorunlu bölgelerde küslük bitti. Yüzde 100 üzerinde artışlar gerçekleşti. Bu artışın aynı oranı korumasa da devam edeceğini düşünüyorum.”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar