.

Turizm sektörü teşvik belgesi aldı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge Birimi’nin Turizm Yatırımları Analizi çalışmasına göre, turizm sektörü yılın ilk yarısında 139 yatırım projesi ile 1,8 milyar liralık teşvik belgesi aldı

AKTOB Ar-Ge Birimi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, birimin Turizm Yatırımları Analizi çalışması tamamlandı. Çalışmaya göre, turizm sektörü 2012’nin ilk yarısındaki 139 yatırım projesi ile 1,8 milyar liralık yatırım teşvik belgesi aldı. Analizde projelerin 118’i ile 28 binden fazla yeni yatağın üretileceği belirlendi.

Turizm sektörünün aldığı ve komple yeni yatırımları öngören 118 projenin yüzde 33’ünü 4 yıldızlı tesisler, yüzde 28’ini 3 yıldızlı tesisler oluştururken, 5 yıldızlı tesisler ile butik ve özel belgeli oteller, yüzde 14’er pay aldı.

Komple yeni yatırımların il bazındaki dağılımında yüzde 17 ile İstanbul ilk sırada yer aldı. Bu ili yüzde 12 ile Antalya, yüzde 8 ile Muğla ve yüzde 7’den fazla payı ile İzmir izledi. Bu 4 il aynı zamanda toplam teşviklerin yüzde 50’sine yakın büyüklüğe sahip oldu. 6 ayda verilen yatırım teşvik belgelerinin diğer yarısı ise Anadolu’nun 35 ilinde yer aldı.

Sektörün ocak-haziran döneminde aldığı teşviklerle 7 bin 639 kişinin istihdam edileceği, istihdamın 7 bin 354’ünün, komple yeni yatırımlarla sağlanacağı bildirildi.

AA


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar