.

Turist sayısında Akdeniz ve Ege geriledi, İstanbul yükseldi!

Bu yılın 9 aylık döneminde Antalya, İzmir ve Muğla’daki gerileme yavaşlayarak yüzde 1 dolayına indi, İstanbul ise yüzde 16,5 artışla yükselişine devam etti.


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge birimi tarafından yapılan analizlere göre, Türkiye’ye 2012’nin 9 aylık döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 dolayında arttı.

Antalya, bu yıl yaşadığı düşüşü eylül ayında frenleyerek 2012’yi kayıpsız kapatma sürecine girerken, İstanbul yılbaşından bu yana olan yükseliş trendini sürdürdü.

Bu dönemin ilk aylarında Antalya, İzmir ve Muğla’daki gerileme yavaşlayarak yüzde 1 dolayına indi. İstanbul ise yüzde 16,5 artışla yükselişine devam etti.

Ocak-eylül döneminde Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 1,5 düşerek 8 milyon 868 bine geriledi. Aynı dönemde İstanbul ise yüzde 16,5 yükselişle 7 milyonun üzerine çıktı.

Muğla ve İzmir’in yüksek oranlı kayıpları eylül ayında ılımlı seviyelere kadar geriledi. 9 aylık dönemde Muğla yüzde 1,5 gerileme ile 2,7 milyon ziyaretçi çekerken, yüzde 0,4 düşüş yaşayan İzmir de 1,1 milyon seviyesinde kaldı.

AA


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar