.

TÜİK bilgileriyle pazar dinamikleri uyuşmuyor

Rekor kıran husust satışlarına karşın pazardaki durgunluk sektör temsilcilerini tedirgin ediyor.

TÜİK bilgilerine göre husust satışları rekor tazelerken, sektör temsilcileri bilgilerin gerçeklerle uyuşmadığına ilgi çekiyor. TÜİK bilgileri, Türkiye çapında Eylül’de yüzde 29 oranında artışla 140 bin 298 husust satıldığını gösteriyor. Verilere karşın husust sektörü temsilcileri ise sektörde durgunluk yaşandığını belirtiyor.

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik’e göre, husust fiyat artışındaki yavaşlama pazardaki keyifsizliğin göstergesi. Ağustos ayında husust fiyatları yüzde 11,3 ile son 7 senenin en yavaş artışını kaydederken İstanbul’da husust fiyatları artışı tarihi düşük civarda gerçekleşmişti.

Çelik, fiyat-satış uyumsuzluğuna şu sözlerle ilgi çekiyor: “TÜİK‘in açıkladığı bilgilerle pazarının dinamikleri birbiriyle örtüşmüyor. Piyasada keyifsizlik ve mutsuzluk var ki fiyat artışlarının yavaşlaması bundan kaynaklanıyor. TÜİK’te her devre husust satış bilgilerinde yükseliş görüyoruz. Ortalamada yüzde 4-5’lerde giderken yüzde 10-15’lere çıktık. Piyasanın genel dinamikleriyle TÜİK’in açıkladığı bilgiler arasındaki probleme bakmak lazım.”

Yeni kampanyaların desteği sayesinde ayakta tutulmaya çalışılan husust sektörünün eleştirdiği bir diğer noktaysa bankaların kredi verme iştahı.. Bu husus “Hep faizler üstünden hususşuluyor” diyen Çelik’e göre asıl üstünde durulması gereken husus olarak öne çıkıyor.

“FAİZLERE DEĞİL KREDİ VERME İŞTAHINA BAKALIM”

Bankaların kredi verme iştahının kapandığını kaydeden Çelik, evvelceki devrelerde husust ya da inşaat sektörü kredi isterken bütün bankaların kredi vermek amacıyla yarıştığını hatırlatıyor.

Bu devrede ise tam tersi bir noktaya gelindiğini belirten Çelik, “Bankalar kredi vermemek amacıyla yarışıyor. Son birkaç ayda oluşturulan husust satışlarının yüzde 30-40’ı bankalardan kredi alınmadığı amacıyla satışlardan dönüyor. Müşterilere satamayınca husust sektörü yaptığı satışların bir bölümünü realize edemez, nakit üretemez duruma geldi” açıklamasında bulunuyor.

Piyasa dinamiklerinin husust alımlarına yansıdığını belirten Çelik sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Yatırımcılar daha yüksek mevduata koşuyor ya da kurlarda artış bekliyorsa nakit tedavül edilebilir yatırım aracı bulunduğu amacıyla evvelce o bölgeye gidiyor, o vakit husust alışları biraz daha yavaşlıyor ya da hususta gelen para biraz daha azalıyor. Üreticiler inşaatını bitirmek, projesini tamamlamak, borçlarını ödeyebilmek amacıyla fiyatlarını bir oran düşürerek daha süratli satıp finansal nakit üretmek adına husust fiyatlarını düşürüyor olabilirler. Uzun vadeli kalıcı olamaz ama bu devrede bu tür bir hal var. Konut fiyatlarında biraz daha az yükseliş var, faiz ve döviz kurlarında daha çok yükseliş bulunduğu amacıyla insanlar o tarafa gidiyor.”

“YATIRIM AMACIYLA KONUT ALANLARDA CİDDİ DURGUNLAŞMA VAR”

Geçtiğimiz hafta sektöre dair endişelerini dile getiren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, geçen sene yaşanan bir iflas vakasını hatırlatarak benzer vakaların yaşanabileceğine ilgi çekmişti.

Gazete Habertürk’e hususşan Ağaoğlu” Gelirleri ona göre değil. Ne bu arsa fiyatlarıyla ne de inşaat maliyetlerindeki artışla vatandaşın gereksiniminin karşılanması olası değil. Yatırım hedefiyle alanlarda da ciddi bir durgunlaşma var. Çünkü yatırım hedefiyle aldığınızda evvelceden hem evin sayısal değeri artıyordu, hem de kiraya verdiğinizde tatmin ediciydi. Şimdi kiraların yatırımı geri döndürme vakitı çok uzadı. Hele kira gelirlerini bugün mevduat geliri ile bir kıyaslayın. Banka mevduat faizinin çok gerisinde.” dedi.

Business HT


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »