.

TOKİ’den Depremzedelere Yanlış Hesap Parası

Kütahya Simav’da TOKİ tarafından depremzedeler için üretilen konutlarda yanlış hesap sebebiyle konut başına 2 ila 12 binlira arasında fiyat artışı meydana geldi..

Kütahya’nın Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011 tarihinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından, TOKİ’nin yaptırdığı evlere yerleşen depremzedeler, yanlış hesap sebebiyle konut başına 2 ile 12 bin lira arasında ek olarak borçlandırıldı. Duruma tepki gösteren depremzede vatandaşlar fiyat artışlarının geri çekilmesini istedi. TOKİ, Simav’daki depremin ardından evleri ağır hasar görenler için 6 ay gibi kısa bir sürede Muradınlar Mahallesi’nde toplam 928 kalıcı konut yaptı.

Depremzedeler, büyüklüğüne ve mevkisine göre fiyatı 67 bin lira ile 88 bin lira arasında değişen, ilk 2 yılı ödemesiz 20 yıl vadeli, depreme dayanıklı konutlara geçen yıl kasım ayında kurayla yerleşti. Çeşitli eksikliklere rağmen evlerinde oturmaya devam eden depremzedeler, TOKİ’nin yanlış hesap yapıldığını ileri sürerek, konut başına 2 bin ile 12 bin lira arasında ek ödeme istemesi üzerine şaşkına döndü.

“Önce dedikodusu çıktı inanmadık”

Yapılan artışı doğru bulmadığını belirten depremzede Mehmet Ekinci (41), “Önce dedikodusu çıktı. İnanmadık. Ardından işin aslını öğrenmek amacıyla Ziraat Bankası’na gittik. Meğer doğruymuş. TOKİ benim evime 8 bin lira zam yapmış. Bunu kabullenemem” derken, TOKİ ile 64 bin liraya sözleşme imzaladığını belirten Ayşe Ekinci (67) de, “Eve yerleştim. Şimdi evimin değerinin 76 bin liraya yükseldiğini öğrendim. Benim evim duvara bakıyor. En yüksek artışı da benim evime uygulamışlar. Bu nasıl bir mantıktır. Aklım almıyor” diye konuştu.

Mağdurlardan Birgül Baki (52) de, “Deprem sonrası başımızı sokacak bir evimiz oldu diye sevinirken şimdi fiyatının artması karşısında şoke oldum. Bu fiyatlar insin. Biz bu haliyle ödeme yapmayız. Sözleşmeye sadık kalınsın” dedi.

MHP’li vekil TBMM’ye taşıyacak

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık sıkıntının kendisine iletildiğini, Konuyu bir önerge vererek TBMM gündemine taşıyacağını söyledi. Işık, “Van’da konutlarda indirime giden hükümet Simav’da fiyat yükseltiyor. Bunu anlamak mümkün değil. Onların bu haklı mücadelelerinde yanlarında yer alacağım. Umarım yanlıştan dönülür” diye konuştu.

Kaymakam: “Bize dilekçe vermesinler”

Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, TOKİ’nin depremzedeler için yaptığı evlerdeki fiyatlandırmadan kendilerinin haberi olmadığını belirterek, “Vatandaşlar, bize şikayet dilekçesi veriyor. Biz de bunları TOKİ ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bildiriyoruz. Vatandaşlarımız, şikayetlerine daha hızlı cevap alabilmek istiyorsa, dilekçelerini bizim yerimize TOKİ veya AFAD’ın internet sitelerine yazabilirler” dedi.

Kaynak: CNN Türk


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Toki kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »