.

TOKİ Adana Seyhan’da 2 bin 610 konutluk kentsel dönüşümü başlatıyor!

TOKİ uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle, kentleri dayanıksız ve çarpık yapılardanarındırırken, bir yandan da inşa ettiği planlı yerleşim alanlarıyla, asayiş açısından sorunlu bölgelerde daha güvenilir ortamlar sağlıyor


Başkent Ankara’da “Çinçin ve Kuzey Ankara” ile İstanbul “Sulukule’de”uygulanan başarılı kentsel dönüşüm projeleriyleyerleşim bölgelerin çehresini değiştiren TOKİ, şimdi de Adana Seyhan’ın İsmetpaşa ve Barış Mahallelerinde uygulayacağı dönüşümle bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek.

TOKİ, yerel yönetimlerle müştereken uyguladığı başarılı kentsel dönüşüm projeleriyle 260.811 konutluk gecekondu dönüşüm çalışması yaptı. İdare bu konutların 45.404’ünü tamamlandı.

TOKİ, Adana Seyhan Belediyesi ile 07 Eylül 2011’de imzaladığı protokol kapsamında İsmetpaşa ve Barış Mahallelerinin çehresini değiştirecek projeyi hayata geçiriyor. Bölgede inşa edilecek 2.610 konuttan 1. Etap’ta ihalesi yapılan 1.398 konutun temeli, 3 Ekim 2012’de düzenlenen törenle atılacak.

Yepyeni bir şehir kurulacak 
Kentsel dönüşüm ve yenileme projesi Adana’nın şehircilik açısından yıllardır yakındığı olumsuzluklardan kurtulmasında da önemli rol üstlenecek. İsmetpaşa ve Barış Mahallelerini Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesiyle Adana’ya yakışır modern bir bölge haline getirecek. Proje kapsamında 33 hektarlık alan gecekondu ve denetimsiz yapılardan arınacak ve yerine “Kıyıkent  Evleri” adıyla yepyeni bir şehir inşa edilecek.
Dönüşüm alanında bulunan 910 konut ve 43 işyeri yıkılarak yerlerine 2.610 modern konut inşa edilecek. Konutlar 119, 129, 131, 132, 158, 168, 169 ve 188 metrekare olacak şekilde inşa edilecek.
11 dönüm kent parkı 
Proje alanında 25 ve 15 metre genişliğinde bulvarlar, spor imkanı da sağlayacak yürüyüş yolları ve çeşitli spor alanları planlandı. Projede yeşil alan için ayrılan alan da oldukça geniş tutuldu. 38 dönümden oluşan yeşil alanın 11 dönümü kent parkı olarak dizayn edildi. Kent parkın içerisinde restaronlar, kafeler, çay bahçeleri ve oturma alanları bulunuyor.
2.610 konutun inşa edileceği proje alanında sosyal donatılarda bulunacak. Proje alanında 22.381 metrekarelik ilköğretim okul alanı ayrıldı. Kültürel etkinliklerin yapılabilmesi için kültür merkezi ve alışveriş merkezinin planlandığı projede ayrıca, kent parkın yakınında, suni gölet, kafe, lokanta, gezi ve yürüyüş alanları ile doğal bir yaşam tarzı sunulması hedefleniyor.
Kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanının merkezinde kapalı alışveriş merkezi ile ana caddeye cepheli bir de cami planlandı. Proje alanının doğusunda ticaret alanları oluşturularak yeni bir ticaret merkezi yapılacak.
Hak sahiplerine aynı bölgeden konut ve işyeri 
Kentsel dönüşüm ve gelişim projesi uygulanan alandaki hak sahiplerine talep etmeleri halinde aynı bölgeden konut ve işyeri sahibi olmalarına imkan da sağlanıyor. Hak sahiplerinin; yapı, arsa, müştemilat, ağaç gibi her bir gayrimenkulü karşılığı hak ettiği bitmiş konut, ticaret hakkı tespit edilerek yeni mülk sahibi olmaları sağlanacak. Hak sahipleri borçlanmaları halinde geri ödemelerini uzun vadeli yapabilecek.
557 bin 933 konut inşa edildi!
TOKİ, T.C 58. 59. 60. ve 61. Hükümetlerinin “Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği kapsamında 81 il ve 800 ilçede 2.455 şantiyede 557.933 konut rakamına ulaştı. Bu rakam 100 bin nüfuslu 22 adet şehir anlamına geliyor. TOKİ’nin ürettiği konutların 474.767’si sosyal konut niteliğinde.
260 bin 811 konutluk dönüşüm çalışması başlatıldı! 
Yerel yönetimlerle müştereken başlattığı büyük kapsamlı kentsel yenileme programı doğrultusunda, belediyelerle 256 projede mutabakat sağlandı. Bunlardan 187 projede toplam 260.811 konutluk gecekondu dönüşümü çalışmaları yapıldı. Bu konutlardan 45.404’ü tamamlandı.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar