.

Tarım Arazisine Konut Yapılamaz

TMMOB Çatakdibi (Zortul) köyünde inceleme yaptı. Hazırlanan raporda, arazilerin tarım arazileri olduğu ve sulak tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarda kullanılamayacağı belirtildi.Konut

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu (İKK) heyeti tarafından Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çatakdibi (Zortul) köyünde yapılması planlanan TOKİ konutları için kesilmesi planlanan 250 bin ağacın bulunduğu alanda incelemelerde bulundu. TMMOB Van İKK Sekreteri Şemsettin Bakır, Ziraat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Yunus Haylaz, ve İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi yöneticileri tarafından yapılan incelemenin ardından rapor hazırlandı.

Söz konusu arazinin tarımsal üretime elverişli olduğuna dikkat çekilen raporda, “Araziler mutlak tarım alanlarıdır” denildi. Ağaçlık alanın ulaşım yeri bakımdan da rahat bir yerde olduğuna dikkat çekilerek, “Üretim, hasat ve pazarlama masrafları çok düşük olup, ilgili ürünlerin birim alandan getirisi ve kâr marjları yüksektir” ifadesine yer verildi.

ON BİNLERCE AĞAÇ VAR

Raporda, bölgedeki ağaçlara ilişkin şu bilgiler verildi: “Yaklaşık olarak 6 bin 500 adet meyve ağacı, (Çoğunluğu kapama elma bahçesi), 20 bin adet kavak fidanı, 10 bin adet 8-10 yaş arası kavak ağacı, 8 bin adet ise 2 yıl önce kesilmiş ve kesilen köklerden yeniden filizlenen ve her kökte ortalama 4 adet sürgünün olduğu kavak ağaçlarından oluşmaktadır. Yine 144 dekar alanın, 15 dekarlık alanın tamamı kavak fidanlığı olduğu, 144 dekarlık alanın etrafına 3 ile 10 sıra şeklinde kavak ağaçları ile çit çekildiği, orta kısımlarda ise kapama meyve bahçesi ve ara ürün ise yem bitkileri ekimi (Yonca, Korunga) yapıldığı tespit edilmiştir.”

Raporda konut yapımı için TOKİ tarafından belirlenen yerlerin iddia edildiği gibi konut yapımına uygun bir zemin olmadığı da belirtilerek, tarım arazisinin tarım dışı kullanımının da kanuna aykırı olduğuna dikkat çekildi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Arsa ve Arazi kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar