.

TANAP’ın ilk etabında sona yaklaşıldı

TANAP Projesi’nde ilk etabın yüzde 93’ünün inşa edildiği belirtildi.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede “Faz 0” olarak adlandırılan ilk etabın yüzde 93’ünün tamamlandığını belirterek, “Önümüzdeki sene başından itibaren boru hattının doldurulmaya başlanması ve sistemlerin test edilmesi hedefiyle hattın Türkiye-Gürcistan sınırındaki giriş noktasından sisteme gaz alınmaya başlanacak.” dedi.

1,3 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN PAKETİ
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Dünya Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankasından aşağı yukarı 2,5 milyar doların üstünde kredinin onaylandığını ifade eden Düzyol, TANAP’ta kredilerin geri dönüşünde garantili bir model uygulandığını ve bunun da finans kuruluşlarının işini kolaylaştırdığını kaydetti.

Düzyol, uluslararası kredi kuruluşlarıyla finansman temini görüşmelerinin devam ettiğini dile getirerek, “Avrupa Yatırım Bankasının (EIB), Güney Gaz Koridoru ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ’nin kullanması amacıyla onaylamasını beklediğimiz toplam 1,3 milyar dolarlık bir finansman paketi daha var. TANAP amacıyla EBRD’nin 500 milyon dolarlık finansman paketini onaylaması, EIB ile proje ortaklarımız arasında devam eden müzakere vakitcinin beklenenden daha kısa vakitde sonuçlanmasına katkı sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

AVRUPA’YA GAZ AKIŞI 2020’DE
Türkiye-Gürcistan sınırından başlayıp Eskişehir’e kadar uzanacak bin 350 kilometre uzunluğundaki hattın ilk etabı Faz 0’da aşağı yukarı yüzde 93’lük gelişme sağlandığını ifade eden Düzyol, “Önümüzdeki senenin başından itibaren boru hattının doldurulmaya başlanması ve sistemlerin test edilmesi hedefiyle boru hattının Türkiye-Gürcistan sınırındaki giriş noktasında sisteme gaz alınmaya başlanacak. Boru hattı sistemini meydana getiren bütün yer altı ve yer üstü tesisleri gazlı ortamda tek tek test edilecek. Bunlar amacıyla aşağı yukarı 6 aylık bir vakit ayırdık. İnşallah 2018 Haziran sonucunda Türkiye’ye ticari gaz teslimatının başlatılması amacıyla hazır duruma gelinecek.” diye konuştu.

Düzyol, Eskişehir’den Yunanistan sınırına kadar uzanacak ve Trans Adriyatik Boru Hattı’na (TAP) gaz sağlayacak olan Faz 1’in yatırımının ise 2019 ortalarında tamamlanmasını öngördüklerini söyledi. Bazı politik ve idari problemler nedeniyle projenin bütününün 2020’nin ilk çeyreğinde tamamlanabileceğini ifade eden Düzyol, Avrupa’ya gaz akışının da en erken Mart 2020’de başlayabileceğini aktardı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar