.

Talat Paşa Köprüsü Yıkılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü, Talat paşa Köprüsü’nü trafikte yoğunluğa sebep olduğu için benzersiz bir yöntemle yıkacak.Talat Paşa Köprüsü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü,  Okmeydanı Çağlayan arasındaki E-5 karayolunun 3 şeride düşmesine neden olan Talat Paşa Köprüsü‘nü yıkarak yolun tekrar 4 şerite çıkmasını sağlayacak.
E-5 karayolu üzerinde 4 şeridin 3 şeride düşmesine sebep olan Talat Paşa Köprüsü Türkiye’de daha önce hiç uygulanmamış bir yöntemle yıkılacak. Önce taşı sonra yık şeklinde olacak yıkım işlemiyle diğer belediyelere de örnek olacak.
Basın mensuplarının da izlediği yıkım işlemi vatandaşlarında meraklı bakışları eşliğinde yapıldı. Yıkım işleminde önce basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Uçak, yıkma işlemini yaparken Metrobüs ve E-5 karayolu üzerindeki trafiği aksatmayacak şekilde yıkımın yapılacağını söyledi. Köprünün E-5 karayolu üzerinde daralma meydana getirdiğine dikkat çeken Uçak, “Talat Paşa Köprüsü E-5 karayolunda daralma meydana getiriyordu. Dolayısıyla şişe ağzı meydana geliyor ve trafikte bir yoğunluğa sebep oluyordu” dedi. Uçak şöyle devam etti. “Köprüyü yıkarken hem trafiği aksatmamak adına hem de metrobüsü aksatmamak adına Türkiye’de ilk olacak bir yöntemle yıkım işlemini yapacağız. Kırıp dökmeden teflon denen bir malzeme ve çelik üzerine koyduğumuz raylarla bunu pistonlarla çekiyoruz. Çektikten sonra da bloklar halinde yıkıyoruz. Köprüyü önce yedişer metre kenara kaydırıp sonra da kaydırılan parçayı keserek yıkım yapacağız.”
Köprünün kenara çekme işlemi için bir aydır hazırlık yaptıklarını kaydeden Uçmak, bin iki yüz tonluk köprünün kurulan raylı sistemle yüz tona düşürüldüğünü belirtti. Yeni köprünün de yine trafiği aksatmadan yapılacağının altını çizen Uçak, şöyle devam etti: “Köprünün yıkım işlemi 5 günde tamamlanacak. Köprü günde yaklaşık olarak 7 metre kenara çekilip parçalanacak ve yeni çekilecek parça için alan açılmış olacak. Parçalanan kısımlardan çıkan demirden faydalanılacak. Çekme için kullandığımız çelik sistem yeni köprünün de kalıbı olacak.”

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »