.

Taksim Meydanı’nda Demir Barikat Önlemi

1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılmasına izin vermeyen İstanbul Valiliği, sendikaların ısrarı üzerine Taksim Meydanı’nın çevresi demir barikatlarla çevrelendi.Taksim Meydanı

İstanbul Valiliği sendikaların ısrarla 1 Mayıs kutlamaları için istediği Taksim Meydanı demir barikatlarla çevrildi..

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, inşaat çalışmalarının olduğu alan başta olmak üzere, meydanda bulunan yollara demir barikatlarla önlem almaya başladı. Taksim Meydanı’ndaki “yayalaştırma projesi” nedeniyle inşaat alanlarında yapılan çalışmalar ve polislerin 1 Mayıs kutlamalarına yönelik kurduğu barikatlar bir otelin çatı katından kameralara yansıdı.
Yürüyen vatandaşların karşıdan karşıya geçişleri için küçük aralar bırakıldığı görülürken, vatandaşların barikatla çevrili alanı geçmek için yol boyunca yürümek zorunda kaldıkları dikkat çekiyor.
1 Mayıs Tertip Komitesi, Taksim Meydanı’ndan vazgeçmiyor
1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından Taksim’deki Taksim Hill Otel’de düzenlenen toplantıya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Türk-İş Teşkilatlandırma Genel Sekreteri Nazmi Irgat ve İnsan Hakları aktivisti avukat Arzu Becerik, TMMOB üyesi Mimar Mücella Yapıcı ve sendika temsilcileri katıldı.
“DİSK’E bağlı sendikalar Barboros Anıtı önünde toplanıp Taksim’e doğru yürüyecek”
1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Türk-İş Teşkilatlandırma Genel Sekreteri Nazmi Irgat, Taksim Meydanı’nı komite olarak iki kere incelediklerini ve 1 Mayıs Birlik, Beraberlik ve Mücadele Gününün Taksim’de kutlanması için herhangi bir engel olmadığını söyledi.
25 Nisan’da İstanbul Valiliği’nde yapılan toplantıda hiç beklemedikleri bir sonuçla karşılaştıklarını ifade eden Irgat, ” 25 Nisan’da bizim talebimiz üzerine valiliğimiz başkanlığında toplantı yapıldı.
Ancak orada hiç beklemediğimiz bir sonuçla karşılaştık. Sayın valimiz, ‘Hukuken güvenlik endişesi olan yere izin verilmez’ ifadesi ve başka alanları Kadıköy veya Kazlıçeşme gibi alanları verebileceklerini ,Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamalarının miting şeklinde yapılamayacağını bize ifade ettiler. Biz gelinen bu noktada yayalaştırma projesi kapsamında yapılan inşaat alanlarını da dikkate alarak, Taksim Meydanı’nda yapılmasının yollarını hala açılmasını halen değerlendiriyoruz. Biz Türk-iş olarak çağrımızı yaptık. Tüm sendikalarımızla Beşiktaş Barbaros Anıtı önünde toplanıp Taksim’e doğru yürüyüşe geçeceğiz” diye konuştu.
KESK Genel Başkanı Özgen: Hükümet inatlaşma zihniyetinden vazgeçmelidir
KESK Genel Başkanı Lami Özgen de konuşmasında hükümete  seslenerek önlerine sürülen suni engellerden vazgeçilmesini, birlik ve beraberlik anlayışı içinde 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istediklerini söyledi. Taksim’de fiziki koşulların 1 Mayıs’a engel olmadığını kaydeden Özgen,  “Biz bu ülkenin işçileri, emeçileri, ezilenleri bütün devrimciler ve sosyalistler  bir arada 1 Mayıs’ı birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak, Taksim’de kutlamak istiyoruz. İstanbul Valiliği’yle 1 Mayıs’a ilişiki yaptığımız değerlendirmelerde Taksim diye bir sorun yoktu. Sadece inşaatın fiziki koşullarından kaynaklı bazı kaygılar vardı. Bu kaygılarıda nasıl beraberce en aza indirgeyip 1 Mayıs’ı bütünlük içinde Taksim’de yapma olanaklarını yaratmak için çaba gösterirken son anda İstanbul Valisi’nin tezat bir açıklama ve değerlendirmesiyle yasakçı bir zihniyetle 1 Mayıs alanı işçilere emekçilere kapatılmak isteniyor. Buradan şunu açıkça ifade etmek istiyorum; alanın fiziki koşulları Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamaya engel değildir. Buradan hareketle hukuki koşullarda ortadadır. Son bir kez hükümete seslenmek istiyorum; önceki yıllardan kalma klasik ben bilirim, inatlaşma, yaparım zihniyetinden vazgeçmelerini istiyoruz. Halen daha zaman var” şeklinde konuştu.
DİSK Genel Başkanı Beko: “Alınan karar siyasi bir karar”
Taksim’de inşaat çalışmasının yapıldığını kabul eden DİSK Başkanı Kani Beko, “Taksim’de 1 Mayıs kutlaması yapılmasına herhangi bir engel yok. Karar siyasi bir karar. 1 Mayıs’ın bizim için 1977 yılında bu alanda 36 arkadaşımız kutlamalar yapılırken katledildi. Biz Taksim alanının 1 Mayıs Birlik ve Beraberlik alanı olduğunu ve verilen mücadeleler sonrasında kazandığımızı bunun bizim için bir hak olduğunu ve almış olduğumuz bu hakkı 1 Mayıs günü tekrar burada sizlerle beraber yan yana omuz omuza birlikte göstereceğiz” dedi. 1 Mayıs’da Taksim’de olacaklarını vurgulayan Beko, “1 Mayıs sabahına kadar diplomatik alanda girişimlerimizi yapacağız. Konfederasyonlarla birlikte Başbakan ve İçişleri Bakanlığı’ndan istediğimiz randevular var. Taksim’de fiziki anlamda çalışma var ama 1 Mayıs ile ilgili bir engel olmadığını kendilerine anlatacağız” ifadelerini kullandı.
“Taksim Meydanı şu haliyle diğerlerinden daha fazla alana sahiptir”
Taksim Meydanı’nın inşaat çalışmalarına rağmen İstanbul’un en büyük meydanı olduğunu söyleyen TMMOB üyesi Mimar Mücella Yapıcı, Taksim’in Çağlayan, ve Kadıköy Meydanlarından daha büyük olduğunu ifade ederek. “Şu anda Taksim Meydanı’nda büyüklük konuşuluyor. Taksim’de 63 bin metrekare alan bulunmaktadır. Polis metrekareye 4 kişi düştüğünü düşünmekte. Sadece inşaat alanı dışındaki alan 260 binden fazla emekçiyi barındırabilir. Şu anda Taksim’e 6 erişim noktası var. Kadıköy Meydanı şu haliyle 14 bin 300 metrekaredir ve iki erişim yolu vardır. 15 bin kişi kapasiteli Çağlayan Meydanı’na ise üç erişim noktası vardır. Şu haliyle bile Taksim hepsinden daha fazla alana sahiptir. Ama bundan da öte Taksim’in ayrı bir anlamı vardır. Taksim’deki fiziki çekinceler, inşaat bitince de var olacaktır. Taksim alanındaki mücadele bizim için çok önemlidir” diye konuştu.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar