.

Suudi ALJ Grubu milyar $’lık yatırım sözü verdi

Geçtiğimiz günlerde Sabancı’nın elindeki son hisseleri de alıp, Toyota Pazarlama A.Ş’nin yüzde yüz sahibi olan Suudi ALJ Grubu, 7 şirketini holding çatısı altında birleştirdi. Grup 10 yıl içinde farklı sektörlere 1 milyar dolardan fazla yatırım planladığını açıkladı

Toyota’nın dünyadaki en büyük bağımsız distribütörü Suudi Arabistan kökenli ALJ Grubu’nun 1998 yılında Daihatsu ile başlayan, ardından sabancı’dan Toyota distribütörlüğünü devralmasıyla gelişen Türkiye macerası yeni boyutlara taşınıyor. Türkiye’de şirketlerini holding çatısı altında birleştiren grup, 10 yıl içinde farklı sektörlere en az 1 milyar dolarlık yeni Yatırım yapmayı planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde sabancı’dan Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş’nin kalan yüzde 35 hissesini de satın alarak şirketin yüzde 100 sahibi olan ALJ Grubu’nun Türkiye’de Toyota Pazarlama dışında, finansman, reklam, medya, Otomotiv perakendeciliği ve yedek parça, Enerji ve sigorta alanlarında faaliyet gösteren şirketleri holding çatısı altında birleştirildi. ALJ Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO görevine de Ali Haydar Bozkurt atandı. Bozkurt, aynı zamanda Toyota’daki CEO’luk görevine de devam edecek.

YATIRIMDA SINIR YOKwww.kurumsalemlakhaberleri.com

ALJ’nin, Türkiye’ye büyük önem verdiğini belirten Ali Haydar Bozkurt; ‘Grup şirketlerini holding çatısı altında toplamış olmamız, Türkiye’de yeni yatırımlar yapma kararlılığımızı ortaya koyuyor. 10 yıl içinde Türkiye’deki yatırımlarımızı 3 katına çıkartmayı planlıyoruz. Bir üst sınırımız yok Yatırım için. Verimli bulduğumuz sektörlere girmek için araştırmalarımız sürüyor. Toplam yatırım tutarı için en az 1 milyar dolarlık büyüklüğü ifade edebiliriz’ diye konuştu.

YENİ SEKTÖRLER ARAŞTIRIYOR

Yapılacak yeni l yatırımların Otomotiv dışındaki sektörlerdeki fırsatları kapsadığını da söyleyen Bozkurt; ‘ALJ lokomotif sektörü olan otomotivin yanı sıra finansman, Enerji, reklam ve medya alanlarında da faaliyet gösteriyor. Türkiye’de yatırım yapılabilecek tüm sektörler ile ilgili değerlendirme ve araştırmalarımız yüksek yoğunlukla devam ediyor’ dedi.

ŞİRKET SATIN ALMA GÜNDEMDE

ALJ’nin finans yatırımı yapan bir grup olmadığını, girdiği her sektöre uzun vadeli ve katma değer yaratacak şekilde baktığını vurgulayan Bozkurt; ‘Sanayi, İnşaat, enerji, Gayrimenkul, gıda ve dış ticaret şu anda öncelikli sektörlerimiz. Çalışmalarımız devam ediyor. Yeni şirketler kurabileceğimiz gibi, Şirket satın almalar ve uluslar arası ortaklıklar da gündemimizde’ açıklamasını yaptı.

EN BÜYÜK TOYOTA SATICISI

SUUDİ Arabistan kökenli ALJ Grubu 1945’te kuruldu. 1955’te Toyota’daki ilk distribütörlüğünü alan ALJ, bugün Toyota Grubu şirketlerinin (Toyota, Lexus ve Daihatsu) dünyadaki en büyük bağımsız distribütörü. 12 ülkede yapılanması olan grup, 12 bin çalışanı ve yıllık 6 milyar dolarlık cirosuyla ana sektörü olan otomotiv dışında tüketici finansı, Emlak, elektronik, reklam ve medya sektörlerinde de faaliyet gösteriyor.

1 MİLYAR DOLAR CİRO

KISA süre sonra İstanbul Maçka’daki holding merkezine taşınacak olan şirketin Türkiye’de şu anda 300 çalışanı, 1 milyar dolara yaklaşan cirosu bulunuyor. Holding çatısı altında; Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş, ALJ Finansman A.Ş. ALJ Otomotiv A.Ş. AJ Auto Otomotiv Yedek Parçaları Tic. A.Ş. Drive Dentsu, ALJ Enerji A.Ş ve ALJ sigorta A.Ş. olmak üzere 7 Şirket yer alıyor.

Akşam


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »