.

Suriyeli Mültecilerden Türkiye’deki Konutlara Yoğun İlgi

Suriyeli mültecilerden varlıklı olanları mülteci kampları yerine Şanlıurfa ve Gaziantep gibi kentlerde kalmayı tercih ederken çoğu bu kentlerden konut almak istedi..

Suriye’de yaşanan iç savaşın ardından Türkiye’ye sığınan varlıklı Suriye vatandaşları mülteci kamplarında barınmak yerine Türkiye’den konut almak için sıraya girdi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, Suriyelilerin Türkiye’den konut almak için yoğun çaba gösterdiğini belirtirken, özellikle varlıklı Sur,ye vatandaşlarının Gaziantep ve Şanlıurfa’daki tapu müdürlüklerine başvurduğunu ifade etti. Ancak, Güney, Tapu Kanunu gereği Suriyelilerin Türkiye’den konut almasının yasak olduğunu bu sebeple de mültecilerin geri çevrildiğini de aktardı.

SATIŞ YASAK
Güney, Suriyelilerin özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa çevresinde konut almak için talepte bulunduklarını belirtti. Güney, Suriyelilerin konut alma talebinin her geçen gün yoğun olarak attığına işaret ederken, ancak Tapu Kanunu gereği bu ülke vatandaşlarına konut satışının yapılamadığına dikkat çekti. Güney, “Sınır komşusu ülkeler, özellikle sınır kentlerinden konut alamayacak. Ama Suriye’ye bu kısıtlamanın da ötesinde, tamamen konut satışı yasak. Belediyeler de bizleri arıyor. Konuyu sayın bakanımıza da arz ettik ancak yapacak bir şey yok. Bakanlar Kurulu’nun tekrar Suriye’ye konut satışına yönelik bir karar alıp almayacağını da bilemiyoruz” dedi. Güney, Suriye’ye Hatay krizi döneminden beri satışın yasak olduğuna dikkat çekerek “İlişkilerin tekrar düzeldiği dönemlerde bu yönde komisyonlar kurulup çalışma başlamıştı. Ancak son kriz ile bu çalışmalar da kesintiye uğradı” diye konuştu.

Haber: Deniz Çiçek / Haber Türk


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »