.

Süleyman Varlıbaş, indirim tuzaklarına karşı konut alıcısını uyardı

İnşaat sektörünün duayenlerinden Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, indirim tuzaklarına karşı konut alıcısını uyardı. Varlıbaş “İndirim kampanyaları konutun değerini aşağıya çeker” dedi.

Konut alırken alıcıların bilinçli olması gerektiğini dile getiren Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, bir malın değerini koyarken o malın gelecek değerini görmek gerektiğini söyledi. Malı elden çıkarmak için kampanya yapıp fiyatı düşürmenin doğru bir uygulama olmadığını kaydeden Varlıbaş, “Bu durum o projelere Yatırım yapan kişilerin de zarar etmesini gündeme getirir. İnşaat firmaları kazan kazan prensibini benimsemeli. Doğru fiyatlama yapılmalı ve projenin her aşamasında satın alan kişiler kâr elde etmeli” dedi.

Her şeyi sormalıyız

Doğru soru sorma konusunda Konut alıcılarının birçoğunun hata yaptığını aktaran Varlıbaş, şunları söyledi: “Piyasada otomobillerin hepsi yürüyor. Ama yürüyenlerden biri 10 bin kilometrede arıza gösteriyor, bir diğeri 100 bin kilometrede arıza gösteriyor. Gayrimenkulde de durum böyle. Aldığınız şeyin ne olduğu, sağlamlığı, konforu ve lokasyonu çok önemli.”

İğneyi çuvaldıza batırdı

Bazı firmaların müşteriyi doğru bilgilendirmemesinin de sıkıntı yarattığını dile getiren Varlıbaş, bir müteahhidin öncelikli görevinin yatırımcısına da kazandırmak olduğunu söyledi. Projeyi olduğundan fazla gösterip müşteriyi yanıltmanın, yılların birikimine göz dikmenin hem firmaya hem sektöre zarar verdiğini aktaran Varlıbaş, Gayrimenkulün tüm özelliklerinin net olarak karşı tarafa aktarılması ve konut alıcılarının kandırılmamasını istedi.

Alternatif plan olmalı

Proje geliştiren firmaların temkinli olması ve alternatif planlar geliştirmesi gerektiği de olmazsa olmazlar arasında sıralayan Varlıbaş, şu yorumu yaptı: “Eğer bir firma sadece satış odaklı bir plan yapar ve satışlar o dönem iyi gitmezse, maddi olarak inşaatın devamı sözkonusu olmazsa, bu ciddi bir sorun. Alternatif planlar mutlaka çekmecede olmalı.”

Satış için ruhsat şart

Yeni Tüketici Kanunu’nu sorduğumuz Süleyman Varlıbaş, alınan kararları olumlu bulduğunu ve kanunun hem tüketiciyi hem sektörü koruduğunu söyledi. Satışa çıkan bir projenin zaten ruhsatı alınan projeler olması gerektiğine değinen Varlıbaş, aksi durumun etik olmadığına dikkat çekti. Teslim süresinin 36 ayla sınırlandırılması konusunda ise Varlıbaş’ın yorumu “Projenin özelliklerine göre kademelendirme olabilirdi. Ancak bu durumu sektör kendi içinde ayarlayacaktır” şeklinde oldu.

Beddua yerine dua

Bugüne kadar yaptıkları birçok projede teşekkür mektupları aldıklarını dile getiren Süleyman Varlıbaş, yaptıkları her projenin sonunda memnuniyet anketleri düzenlediklerini söyledi. Son anket Varyap Meridian için yapıldı. Projeden Gayrimenkul satın alan kişilerin çoğu, ankete verdikleri yanıtta örnek daireyi ve maketi görüp alım yaptıklarını, daireleri teslim alınca örnek dairenin de üzerinde artı özellikler eklendiğini görmenin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Varlıbaş, “Beddua yerine dua alabiliyorsak bu doğru işler yaptığımızı gösterir” dedi.

Yatırımı gayrimenkule

Varlıbaş’ın şahsi Yatırım aracı “tereddütsüz” gayrimenkul. “Bizim en büyük kazancımız yaptığımız projelerde kendimize ayırdığımız mülkler” diyen Süleyman Varlıbaş, gayrimenkul yatırımlarının hem çocuklarının hem torunlarının istikbali olduğunu söyledi. Günün her saatinde eşi çocukları ve torunlarıyla birlikte olmanın en büyük mutluluk olduğuna işaret eden Varlıbaş, hem Varyap Meridian hem Metropol İstanbul’dan yatırım amaçlı gayrimenkul ayırdığını kaydetti.

Metropol İstanbul’da binalar hızlı yükseliyor

Devam eden projeleri hakkında da bilgi veren Varlıbaş, Ataşehir’de inşaatı devam eden Metropol İstanbul hakkında şunları söyledi: “İnsanlar temel aşamasında ‘proje hiç ilerlemiyor’ diye düşünüyor ama aradan bir iki ay geçince bir bakıyorlar bina oluşmaya başlamış ve ‘2 ay öncesinde bu inşaatta hiç çalışma yapılmıyordu şimdi birden bina dikildi. Nasıl oldu bu iş’ diye soruyorlar. Oysa binaların temelleri ve hafriyatı biryandan yapılırken bir diğer yandan da fabrikalarda dış cepheler hazırlanıyor.

Yüzde 40 kazanç

İki bloğun satışı devam ediyor. ‘A’da ise satışa başlamadık. Satıştaki bloklarda dairelerin yüzde 70’i sahiplerini buldu. Yatırımcılar A blok satışını bekliyor. Buradan konut alanlar daha şimdiden yüzde 40 kazanç elde etti. Proje, çevresinde de Satılık ve Kiralık fiyatlarını artırdı


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »