.

Su Yalıtımı Artık Zorunlu

Resmi gazetede yer alan habere göre su yalıtımı artık zorunlu hale geldi.
Resmi Gazetede yer alan yönetmelik geregğince 1 haziran 2018 tarihinden itibaren yeni binalarda su yalıtımıda bulunması gerekecek. Bu zorunlu yönetmelik kapsamında hastaneler, yurtlar, kamu teşebbüsleri, ve 51 metre sınırı geçen binalar ve üzerinde ki binalar yönetmelik kapsamında zorunlu olarak su yalıtımı yapması gerekmektedir.

Eski binalarda ise bu durum gerek düzenleme yapılması gerek tadilatin yeni yönetmelik kapsamına göre inşaa edilmesi en önemli esaslardan biri kabul edildi. Temel altı, iksa yüzeyleri, dilatasyon gibi taşıyıcı unsurlarla ilişkili su yalıtım detayları ayrıca statik projede de belirtilecek.

Proje detaylarında yer alan ve kullanılması öngörülen su yalıtım malzemelerinin; ilgili ulusal uygulama kuralları standartlarında, teknik şartnamelerde ve bu Yönetmelikte tanımlanmış olan asgari performans karakteristiklerini sağlaması gerekecek. Bu performans özelliklerinin sağlandığı kalınlık ve/veya sarfiyat bilgilerinin proje detaylarında gösterilmesi zorunlu olacak.

Hazırlanan projelerin, suya karşı önlem bakımından yönetmelikte öngörülen şartlara uygun olmaması halinde yapı ruhsatı verilmeyecek. Ve takiben inşaatı durduma, ve ceza uygulamaları ile denetim altına alınacaktır.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar