.

STK’lar Van’ın Yeni İmar Planını Masaya Yatırdı

Van Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği ile bir araya gelen STK’lar Van’ın yeni imar planını değerlendirdi.van imar planı

İnşaat ve emlak sektöründe faaliyet gösteren STK’larla Van Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (VASİAD)’ın bir araya gelidği toplantıda, uzun süre askıda kalan İmar planlarının halkta bıkkınlık ve İmar planlarına karşı güvensizlik meydana getirdiğini, imar planının bir an önce halka açık olarak tamamlanması gerektiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak VASİAD‘dan yapılan yazılı açıklamada, toplantıda oluşan genel görüşün planların çok uzun bir sürede tamamlanmamış olmasının ve süreç içinde planların birkaç kez değişmesinin İnşaat ve Emlak sektöründe bıkkınlık ve planlara karşı güvensizlik oluşturduğu ifade edildi.
Açıklamanın devamında, “Büyükşehir olan ve nüfusu bir milyonu aşan şehrimizde eski planların yetersiz kaldığı herkesin malumudur. Planların hazırlanmasında teknik kriterlere ve ilgi mevzuata uygun olarak yapılmaya çalışıldığı ve bu konuların plan yapıcılarının sorumluluğunda ciddi emekler sarf edilerek tamamlandığı bilincindeyiz” denildi.
Açıklamada toplantıda alınan kararlara vurgu yapılırken, “Planın askıya alınma süresi içinde yapılan itirazların ciddiyetle incelenmesi ve cevaplandırılması, planların kesinleşmesinden sonraki süreçte mevzuat gereği imar programlarının yapılıp yapılmayacağının ve belediyelerimizin bu kapsamda imar uygulaması programlarının ve politikalarının açıklanması, belediyelerin Yapı inşa izni ile ilgili izleyecekleri programın açıklanması gerekir” ifadeleri kullanıldı.
Plan incelendiğinde şehrin hâlihazır ve kadastral durumunun pek dikkate alınmadığının belirtildiği açıklamada, “Özellikle Merkez bölgesinde terkinler veya imar uygulaması neticesinde oluşmuş yolların güzergâhının değiştirildiği, açık yolların kapatıldığı, Yol genişliklerinin arttırıldığı veya yolların kaydırıldığı görülmektedir. Bu da zaten sınırlı sayıda olan imar parsellerini öldürmektedir. Bu bölgenin tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Kat yüksekliklerinin ve Yapı yoğunluklarının orantılı verilmediği, aynı ada içinde farklı kat yüksekliklerinin verildiği mevcuttaki yapıların veya inşası devam eden yapıların olduğu imar adalarında bile mevcut kat yüksekliğinin korunmadığı, şehrimizin tamamen yıkıldığı düşünülerek planların hazırlandığı izlenimi doğmaktadır” denildi.
Yapılan toplantıya VASİAD’dan Ümit Ova ve Kudbettin Baştuğ, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneğinden (TÜMSİAD) M. Zeki Bozkurt, Van Mühendisler Derneğinden Bedrettin Anaran, Van Teknik Elamanlar Derneğinden (VANTED) Sinan Üzümcü, Van Emlakçılar Derneğinden Sabri Çalım ve Orhan Özdek katıldı.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.940 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »