.

Site ve Apartmanlarda Aidatı Düşürmenin Yolları

Site ve apartmanlarda yönetim kadrosunun hatalı karar ve uygulamaları aidatların yükselmesine neden oluyor.site

Site ve apartmanlarda yönetim mnaliyetlerinin artması konut sahiplerine yüksek aidat olarak yansıyor.  Uzmanlar, sosyal tesislerde dernekleşmenin, dışarıdan hizmet almamanın ve giriş-çıkışları tek bir noktadan yapmanın yönetim maliyetlerini düşürdüğünü söylüyor.
Site ve apartmanlarda yapılan sosyal tesis furyasının cazibesine kapılarak konut alan kişilerin zamanla ortaya çıkan en büyük sorunu aidatlar oldu. Başta satın aldıkları konutlarda doğru maliyet hesapları yapamayan konut alıcıları, zaman içerisinde her ay kira öder gibi yüksek rakamlı aidatlar ödemeye mahkûm bırakıldı. Sitelerde yapılan ciddi işletme yanlışlıkları ve özel site yönetim şirketlerinin bu işte gördüğü yüksek kazançlar da aidatlara ekstra yükler bindirdi. Ancak uzmanlar yüksek aidatları düşürmenin mümkün olduğunu dile getiriyor. Bunun için belli kriterlere dikkat etmek gerekiyor. İşte hem mevcut konutlarda hem de yeni alınacak konutlarda aidatı düşürmek için izlenecek uzman tavsiyeleri
1)    Özel şirketlerle çalışmayın  
Site ve apartman aidatlarını düşürmek için izlenecek en önemli yol özel şirketleri aradan çıkarmak olarak dile getiriliyor. Uzmanlar bunun kesinlikle maliyeti doğrudan etkilediğine dikkat çekerek, özel site yönetim şirketlerinin yaptıkları hizmete karşılık yüzde 18 KDV kestiğini bunun da daha en baştan site aidatını yüzde 18 artırdığını söylüyor.
Durum bununla da kalmıyor. Yine özel site yönetimleri her site ve apartman için en az bir kişi görevlendiriyor. Bunun da aidata yansıması ekstra yüzde 20 olarak hesaplanıyor. Bu durumda en kapa hesapla her 100 lira aidatın 38 lirası site ve apartmanlar için harcanacak masrafa değil doğrudan özel yönetim şirketine gidiyor.
2)    Site yönetimindeki kişileri iyi seçin
Özel site yönetimini devre dışı bıraktıktan sonra önemli bir diğer adım konut sahiplerinden oluşan yönetim listesi oluşturmak. Ancak burada da olmazsa olmazlar sıralanıyor. Yönetime gerçekten zaman ayırabilecek ve konulara vakıf kişilerin yönetime gelmesi önem taşıyor. Yönetim kadrosunda muhasebe takibi için muhasebeye vakıf bir kişiye, hukuki takip için avukat veya hukuki konuları bilen birine ve idari işleri kuvvetli kişilere ihtiyaç bulunuyor. Burada da yöneticiye her ay belli bir ödeme yapılması gerekiyor. Ancak hizmeti ve takibi yoğun olan bu iş için ödenecek rakam özel yönetime ödenecek rakamdan çok daha düşük kalıyor. Denetim kadrosunun ise takibi bilen ve sorgulayan kişilerden oluşması tavsiye ediliyor.
3)    Şeffaf olun ve hesap verin
Yapılacak her türlü harcamanın kolayca takip edilmesi için internet üzerinden tüm konut sakinlerinin istedikleri zaman bilgisayarlarından ve cep telefonlarından kolayca ulaşabilecekleri site oluşturun. Bu sitenin muhasebe bölümüne anlık olarak takip edilebilecek gelir-gider tablosu ekleyin. Gelirler ve giderleri ayrıntılı olarak hazırlayın. Hatta gider yaptığınız ve fatura kestiğiniz işletmenin telefon numarasını da bilgi notuna ekleyin. Böylece dileyen her konut sahibi gider karşısındaki telefonu açarak böyle bir harcamanın yapılıp yapılmadığını ve kaça yapıldığını rahatlıkla öğrenebilir. Şeffaflık ve güven aidat toplama hızını da artırır.
4)    Sosyal tesisler için dernek kurun
Site ve apartmanlarda yoğun bir sosyal tesis varsa bunun için ise öneri dernek kurmak. Site ve apartman sakinlerinin yönetimde olacağı bir dernek sosyal tesislerin daha etkin hizmet veresini sağlayacağı gibi aynı zamanda vergisel avantajlar da taşıyor. Buradaki gayrimenkul vergiden muaf tutuluyor. Yine elde edilen kazançlar sosyal tesisler için kullanılacağından vergisel avantajları bulunuyor. Bazı inşaat firmaları inşa ettikleri sitelerde bu yöntemi uyguluyor. Sitenin mülkü olarak yapılan işletmeler de aidatları azaltıyor. Özellikle yeni ev alacak kişilerin siteye ait işletme bulunup bulunmadığını sormasında ve bu tür yerlerden konut almasında fayda olduğu söyleniyor.
5)    Çalışan kadrosunu azaltın
Apartmanlarda girişler tek bir noktadan yapıldığı için genelde burada 2 güvenlik görevlisi istihdam etmek yeterli. Ancak son dönemlerde yapılan sitelerde inşaat firmalarının da özel yönetim şirketleri kurup bu kurumlardan kar elde etmek için birden fazla giriş-çıkış noktaları yapması ve bu nedenle de çok fazla kişiye istihdam sağlanması aidatları yükselten başlıca unsurlar arasında yer alıyor. Her ek giriş-çıkış maaşları 1000 liradan olsa artı 2 istihdam olarak site aidatlarına yansıyor. Uzmanlar gerek yeni alınacak, gerekse eski sitelerde çok giriş çıkışı bulunan kapıları azaltmayı tavsiye ediyor. Yine temizlik hizmetlerinde devamlı ve sigortalı kişiler istihdam etmek yerine hizmeti dışarıdan haftanın belli günlerinde satın almak fayda sağlıyor.

 


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »