.

Sinop’a yeni talip

Fransız GDF Suez, Japon Itochu ve Mitsubishi ile ortaklık kurarak Sinop nükleer santralı için teklif verdi.nükleer

Japon-Fransız grubu, Sinop’la ilgili bir anlaşmaya varılmazsa üçüncü nükleer santrala da teklif vereceklerini açıkladı. Sinop’a daha önce Çin, Japonya, Kanada ve Güney Kore de talip olmuştu.

Sinop’a yapılması planlanan nükleer santral için rekabet kızıştı. Japon Itochu, Mitsubishi ve Fransız GDF Suez, Türkiye’nin Sinop’ta yapımını planladığı ikinci nükleer santral için ortak girişim grubu kurarak Enerji Bakanlığı’na teklif verdi.

Sinop’a yapılacak olan ikinci nükleer santral için Türkiye; Çin, Japonya, Kanada ve Güney Kore ile görüşürken Fransa daha önce Türkiye’deki nükleer santral yapımı sürecinde yer almak istediğini açıklamıştı. GDF Suez’in başını çektiği bu ortaklık daha önce Fransa’da gündeme gelen soykırım yasası nedeniyle geri çevrilmişti.

Yetkililer, nükleer santral görüşmelerinde özellikle Çin ve Japonya-Fransa’nın teklifinin şu aşamada daha önde olduğunu belirtiyor.

GDF Suez’den bir yetkili, “Geçen hafta Enerji Bakanlığı ile Japon hükümet yetkilileri arasında Ankara’da görüşmeler yapıldı. Japonya’dan Dışişleri Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’ndan yetkililerin bu konudaki temasları sürüyor” dedi.

Toplam yatırım tutarının 20-25 milyar dolar arasında öngörüldüğünü kaydeden aynı yetkili, “Santralın büyüklüğü 5 bin MW olarak planlanıyor. Eğer Sinop’ta santral için Enerji Bakanlığı ile mutabakata varılamazsa aynı OGG, Türkiye’nin yapımını planladığı üçüncü nükleer santral için de teklif verecek” diye konuştu. Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkili de, Itochu, Mitsubishi ve GDF Suez’in verdiği teklifin değerlendirmeye alındığını belirtti.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar