.

Serdar İnan’ın özgürlük adası israilli mimardan

Başbakan Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak tanıttığı Kanal İstanbul projesinin hafriyat toprağına talip olan İnanlar İnşaat’ın patronu Serdar İnan, bu toprakla Karadeniz’e yapmayı planladığı dev ‘özgürlük adası’nın planını Tel Avivli mimar Benshetrit’e çizdirdi


İstanbul’a 2. Boğaz olması planlanan Kanal İstanbul Projesi’nin hafriyat toprağına talip olan İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, “Kanal İstanbul’dan çıkacak 1 milyar metreküp hafriyatla İstanbul’un Karadeniz çıkışında, 16.5 milyon metrekare alanda, Havvada adlı yapay adayı inşa edeceğiz. Diğer ülke vatandaşlarının pasaportsuz girebileceği 300 bin nüfus kapasiteli ada bir özgürlük adası olacak” dedi.

Haaretz’e projeyi anlattı

6 tepeli suni adanın projesini ise New York’ta yaşayan İsrail asıllı mimar Dror Benshetrit çizdi. İsrailli Haaretz gazetesinin ekonomi eki The Marker, Benshetrit ile yaptığı bir röportajı yayınladı. Shetrit adanın 2023’e yetişmesini istediklerini ve 250 – 300 bin kişinin burada yaşamasını planladıklarını söyledi. New York’ta Studio Dror’un sahibi olan Benshetrit’in en ünlü eseri New York’taki Soho Sinagogu.

Serdar İnan, 30 milyar dolarlık Havvada’da eğitimden, sağlığa, eğleceden kültüre birçok merkezin yer aldığı yeni bir şehir yaratılacağını söyledi. Projeyi Dror Benshetrit’e çizdirdiğini söyleyen İnan, “Projenin adı Havvada olacak. Fikir tamamen bana ait. Projenin ruhani tarafı bana, mimarisi ise Dror’a ait” dedi. Havvada’nın ekolojik bir proje olacağını belirten İnan, şunları söyledi:

Havvada, tıpkı Havva’nın dünyaya indiği dönemdeki gibi olacak. Burada tüm farklılıkları ortadan kaldırdık. Din, dil, ırk ayrımı bu adada yaşanmayacak. Pasaportsuz giriş sağlanacak. Biz burada bir özgürlük adası tasarlıyoruz ” diye konuştu.Projenin, Kanal İstanbul ve 3. havalimanı ile bağlantılı olacağını anlatan İnan, “300 bin kişinin yaşayacağı yeni bir şehir tasarladık. Projemiz onaylandığında en geç 7 yıl içinde biter. Yani 2023 vizyonundan önce tamamlanır” dedi.

30 milyar dolar

Projenin 30 milyar Dolar Yatırım maliyeti olacağına değinen İnan, satışından ise 120 milyar Dolar beklendiğinin altını çizdi. Proje önerisini gerekli mercilere sunduklarını belirten İnan, şunları söyledi:
“Projemiz sunuldu fakat Kanal İstanbul projesiyle ilgili detaylar henüz belli değil. Güzergah belli değil. Kanal İstanbul projesi başladığında, bizim beklemek için bir sebebimiz yok. Yurtdışında projemizin lansmanını ve reklamını yapıyoruz. Proje onaylanır onaylanmaz Finansman bulabiliriz. Bir tek hükümetin ‘tamam’ demesi gerek.

Kaynak:Milliyet


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar