.

Şenköy rüzgar enerjisi santrali açıldı

Güriş tarafından geçtiğimiz aylarda işletmeye alınan Hatay’daki Şenköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin açılış töreni yapıldı.

Güriş tarafından yapımına Haziran 2011yılında başlanan ve geçtiğimiz aylarda işletmeye alınan Hatay’daki Şenköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin açılış töreni, 04 Ağustos Cumartesi günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in katılımıyla yapıldı. Açılışta Güriş Genel Müdürü Sayın Müşfik Yamantürk de hazır bulundu.

Güriş İnşaat ve Mühendislik A. Ş. tarafından gerçekleştirilen ŞenköyRüzgarSantrali’ndeAlstom’un kurduğu her biri 3 MW gücünde 9 adet ECO 100 rüzgar türbini ile toplamda 27 MW güç elde ediliyor. ŞenköyRüzgarSantrali, tahmini 86.548.000 IWh/Yıl üretim kapasitesiyleyaklaşık 40.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Ayrıca yılda ortalama 41.000 ton karbon salınımını engelleyecek

ŞenköyRES’in yıllık tahmini enerji üretimi hesaplanandan yüksek olacağını söyleyen Güriş Genel Müdürü Müşfik Yamantürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Alstom’un ECO 100 türbinleriyle, Şenköy çiftliğinin yıllık tahmini enerji üretimi, proje geliştirilirken ilk başta hesaplanan üretimden yaklaşık yüzde 10 daha yüksek olacak” dedi.

Bu projenin Güriş’in ikinci projesi olduğunu belirten Yamantürk sözlerine şöyle devam etti:  “Türkiye’nin elektrik tüketimi yılda ortalama yüzde 8 oranında artış gösteriyor. Bu talebin karşılanmasına yardımcı olmak için ülke, enerji emniyetini geliştirmenin ve ithal gaza olan bağımlılığı azaltmanın bir aracı olarak hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Türkiye, 2023 yılına kadar 20 bin MVV’lıkrüzgar enerjisi kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşabilmek için biz de projeler gerçekleştiriyoruz”.

Güriş ile gerçekleştirdikleri bu işbirliğinden son derece memnun olduklarını, ifade eden Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin: “Hem termal hem yenilenebilir enerji üretiminde Türk enerji piyasasında yaklaşık 60 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Gaz, kömür ve yenilenebilir enerji dahil olmak üzere enerji üretiminin her alanında Türkiye’nin ihtiyaçlarına hizmet edebilecek durumdayız. Şu anda hidroelektrikte kurulu kapasitenin yarısında Alstom markasını görebilirsiniz. Biz buradaki liderliğimizi rüzgar enerji santrallerine de taşımak istiyoruz.Şenköy RES projesi ile birlikte Alstom’un 30 yıllık tecrübesini Türkiye’ye getirmiş olduk” dedi.

RüzgarSantralı’nın tedarik, kurulum ve işletmeye alma işlerini gerçekleştiren Alstom, ilk beş yıl için işletme ve bakım hizmetlerini sunacak

Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş. Hakkında

Güriş İnşat ve Mühendislik A.Ş.,  55 yılı aşkın deneyimi ve yaklaşık 6 bin çalışanı ile Türkiye’deki en büyük inşaat şirketleri arasında yer alıyor. Şirket; Körfez, Ortadoğu, Kuzey Afrika,  Rusya Federasyonu ve Türkiye gibi muhtelif bölgelerde su kaynakları, enerji, endüstriyel üretim,metrolar,yollar,köprüler,Petro kimya tesisleri,çimento fabrikaları, binalar,hastaneler, boru hatları,altyapıalanlarında faaliyet gösteriyor.

Güriş’işEnerji Grubu MOGAN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG bünyesinde GÜRMAT JES 47,4 MW Türkiye’ninen büyük jeotermal santrali Belen RES 48 MW,Senköy RES 27 MW Güriş’in enerji yatırımları arasındadır.Afyon –Dinar Olgu RES 50,6 MW şu anda inşaat halindedir.450 MW GG DOĞALGAZ ELEKTRİK ÜRETİM AŞ Aydın Germencik Doğalgaz santrali lisansı alınmış yatırım aşamasına gelinmiştir.

Güriş Holding Bünyesinde; PARSAN MAKİNA PARÇALARI A.Ş.,ASİL ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.,OMTAŞ OTOMOTİV TRANSMİSYON AKSAM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.,AL RAQQAH GURİŞ RAKKA ÇİMENTO A.Ş.,AL-HASAKEH ÇİMENTO LDT ŞTİ., MİRAJ TURİZM VE TİCARET A.Ş.,MOGAN HAVACILIK A.Ş.,GÜRİŞ MAKİNA VE MONTAJ A.Ş.,GÜRİŞ MAKİNA VE ENDÜSTRİ A.Ş.,BORDO ELEKTRİK TOPTAN SATIŞ A.Ş.,ORTAN DOĞALGAZ A.Ş., MİR MÜTEAHHİTLİK TİCARET A.Ş.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar