.

Sarıyer’de Konut Fiyatları Yüzde 5,9 Arttı

Mart Ayı Emlak Endeksi’ne  göre İstanbul’un en çok değer kazanan ilçesi, konut fiyatlarının yüzde 5,9 arttığı Sarıyer oldu. Yıllık artış ise yüzde 22’yi buldu.Sarıyer

Son 1 ayda İstanbul‘da satılık konut kategorisinde fiyatı artan ilçeler arasında yüzde 5.9 ile Sarıyer başı çekiyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde metrekare ortalama satış fiyatı 4.900 TL olan Sarıyer, ilk kez geçtiğimiz ay 6.000 TL barajını aştı. Şubat ayında 5.684 TL olan satılık konut ortalama birim fiyatı mart ayında 6.022 TL oldu.
Emlak Endeksi’ne göre İstanbul’un fiyatı en çok artan artan ikinci ilçesi ise metro hattının değer kattığı Kartal oldu. Yüzde 4.5 artış gösteren ilçede ortalama metrekare fiyatı 1.800 TL’ye yükseldi. Küçükçekmece ise 2.107 TL ve yüzde 4.1 artış ile üçüncü sırada yer alıyor.
İstanbul’un fiyatı azalan ilçelerinin başında ise yüzde 6.3 ile Silivri bulunuyor. Bölgede ortalama metrekare satış fiyatı 1.000 TL. Fiyatı düşen ilçeler arasında yüzde 5.3 ile Beykoz ikinci,  yüzde 4.3 ile Tuzla üçüncü sırada yer alıyor.
EN DEĞERLİ SEMTLER
İstanbul genelinde ortalama metrekare satış fiyatı bir yıl içinde yüzde 12 yükseldi ve mart ayında 2.150 TL oldu. Kiralık metrekare fiyatlarında ise İstanbul’da yıllık artış yüzde 17, ortalama fiyat ise 14 TL olarak gerçekleşti. Türkiye’nin en değerli semtleri de İstanbul’da bulunuyor.
Satılıklarda Bebek, Etiler, Yeniköy, Ataköy 2., 5. ve 6. Kısım ve Levent sırasıyla en değerli beş semt. Bebek’te Mart 2013 ortalama satılık metrekare fiyatı 15.149 TL. Kiralıklarda ise Vişnezade Mahallesi, Bebek, Rumeli Hisarı, İstinye ve Levent en değerli semtlerin başında geliyor. Vişnezade Mahallesi’nde kiralık evlerin metrekaresi 59 TL.
DİĞER İLLERDE SON DURUM
İzmir‘de metrekare ortalama satış fiyatı şubat ayında 1.479 liraydı, martta 1.500 TL oldu.   Ankara’da metrekare ortalama satış fiyatı 1.136 TL’den 1.158 TL’ye, Antalya’da 1.134 TL’den, 1.158 TL’ye yükseldi. Bursa’da ise fiyatlar 1.067 TL ile aynı kaldı.
Son bir yıl içinde fiyatlar en çok yüzde 12 ile İstanbul’da artış gösterirken; İzmir’deki yükseliş yüzde 10, Ankara’da yüzde 9, Antalya’da yüzde 5, Bursa’da ise yüzde 1 oldu. Kiralık evlerin ise ortalama metrekare fiyatları İzmir’de 7 TL, Ankara ve Antalya’da 6 TL, Bursa’da 5 TL oldu. Türkiye’nin kiralık metrekare ortalaması ise 11 TL olarak açıklandı. Kiralıklarda İstanbul’un fiyatları yüzde 17, İzmir’in yüzde 10, Bursa’nın yüzde 8, Ankara’nın yüzde 6, Antalya’nın yüzde 5 arttı.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar