.

Sahil Kesimlerindeki Sosyal Tesisler Elden Çıkarılacak

Başbakan’ın kamu sosyal tesislerinin kapatılması isteğinin ardından askeri sosyal tesisler de dahil kamuya ait tüm sosyal tesislerin elden çıkarılmasına yönelik yasal düzenleme hazırlanıyor.Sosyal Tesisler

Kamuya ait sosyal tesisler elden çıkarılabilecek veya TOKİ‘ye verilerek kat veya arsa karşılığı inşaat yaptırılabilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal tesislerin kapatılmasına yönelik eleştirisinin ardından kamunun elindeki neredeyse tüm sosyal tesislerin elden çıkartılması için yasal altyapı hazırlanmaya başlandı. Bu sefer askeri sosyal tesisler de kapsama girecek. Yetkililer, yasada tüm genel yönetim kapsamındaki kamu idareler denildiği için Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı sosyal tesislerin de kapsamda olduğunu söyledi. Ancak bir hâkimevi ya da öğretmenevi deniz kenarında olsa da tatil için kullanılmayıp, bakanlık personelinin kalması için kullanılıyorsa bu sosyal tesis satılmayacak. Ama tatil için kullanılan neredeyse bütün sosyal tesisler satış listesine girecek. Yine Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sosyal tesisler kalmak için kullanılıyorsa bunlar da liste dışında kalacak.
Sosyal tesisler için artık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve TOKİ de devreye girecek. Kat ve arsa karşılığı inşaat yaptırılabilecek. Özelleştirme İdaresi de satılması konusunda devreye girecek.
Tasarıda 46. madde ile Hazine’ye gerçek kişi ya da tüzelkişilerle değiş tokuş imkânı getiriliyor. Tasarıda, “Hazine’nin mülkiyetindeki taşınmazlar ile mülkiyeti gerçek ve tüzel kişilere ait taşınmazlar trampa edilebilir” denildi. Hazine’nin bazı taşınmazlarının parçalı olduğu, başka kişilerin ya da kurumlarının da payı olduğu belirtildi. Yani bir yerde Hazine dışında bir kişinin de payı varsa bu kişiye başka bir yerdeki arsa ile ‘değiş tokuş yapalım’ denilebilecek.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »