.

SAĞLIK TURİZMİNDEN 20 MİLYAR DOLAR HAYAL DEĞİL

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Türkiye’nin 2023 turizm hedefi olan 50 milyarın 20 milyarının sağlık turizmiyle karşılanabilineceğini ve bunun hayal olmadığını açıkladı.saglık turizmi

MÜSİAD 80. Genel İdare Kurulu Sağlık Turizmi Paneli’nde İzmir’in sağlık turizmindeki durumu ve yapılması gerekenler konulu toplantıya katılan İşler,İzmir’in EXPO hedefine de çok yakın olduğu, hükümet desteğinin diğer ülkelerde olmadığı ve bunun tüm BİE üyelerini etkilendiğine  işaret etti.

Turizmciler ve Sağlıkçılar işbirliği yapacak

İşler, Türkiye’nin turizmde dünyada ilk 5’e girdiğini, turizmin bir devlet politikası haline getirildiğini belirterek, “Ancak turizmin artık kum, deniz, güneşten kurtulması gerekiyor. Sağlık turizmi, Türkiye’nin 2023 turizm stratejisinde İzmir öncü oldu. Bunu turizmciler ve sağlıkçılar olarak iş birliğiyle başaracağımıza inanıyorum. Sağlık turizmde öncülüğü kaptırmayacağız. Carinin yüzde 25’ini turizm kapatıyor. Türkiye’nin 32 milyon turistine ulaşarak sağlık turizmini iyi anlatabiliriz. Türkiye’nin 2023’te ‘50 milyar dolar 50 milyon’ turist hedefi var. Şu anda zaten Türkiye’nin 26 milyar dolar geliri mevcut. 20 milyarı sağlık turizminden elde edersek bu hedefi tutturmak hayal değil” dedi.

Mehmet İşler, orta ve uzun vadedeki turizm hedefleri olarak da şunları söyledi: “250 bin yatak kapasitesi, termal turizmine yönelik imar planları çalışmalarının tamamlanması kısa vadede İzmir hedefimiz. İzmir için 1 milyon 300 bin turist çok az. Yatırım yatak kapasitesi olmadığı için gelmiyor. Karşımıza imar planlama sorunları çıkıyor. Yerel yönetimlerin bu konuyu sorun olarak çıkarmaması gerekiyor. Uzun vadede ise Türkiye’de 1 milyon yatak kapasite hadefleniyor. Termalde Avrupa birincisi olmalıyız. Çanakkake, Afyon, İzmir, YozgatIn içinde olduğu termal turizmi için 16 şehir hedeflendi. 15 milyon 500 bin tesis açılması öngörülüyor. Türkiye için de 32 milyon turist yeterli değil. 8 bin 500 yıllık geçmişiyle İzmir’in çok kısa zamanda çok daha fazla rakamlara ulaşacağına eminim. 30 bin medikal turist geliyor. EXPO ile birlikte hedefimize çok daha kısa sürede ulaşacağız.”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar