.

Safranbolu Evleri için ‘Mavi Sistem Çalıştayı’

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde tarihi evlerdeki ıslak zemin sorununun ele alındığı ‘Mavi Sistem Çalıştayı’ başladı.Safranbolu Evleri

Dün (18 Haziran Salı) başlayan ve Safranbolu Belediyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile University of Applied Sciences Stuttgart işbirliğinde düzenlen çalıştay, 4 gün sürecek.

University of Applied Sciences Stuttgart Öğretim Görevlisi Prof. Klauas Peter Goebez, Cinci Hanı’nda düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Safranbolu ilçesinin kültürel mirası ile çok önemli bir kent olduğunu ve bu kentte bu çalıştayı yapıyor olmaktan mutlu olduklarını söyledi. Çalıştayı 3 aşamada tamamlayacaklarını ifade eden Goebez, “İlk aşamada olabildiğince açık düşünerek tüm fikirleri bir araya getirmek istiyoruz. Sonra biriktirilen bu fikirler ile daha da derinlere inerek çözüme ulaşmak yönünde bir çalışma sürdüreceğiz. Son gün ise bu fikirleri bir sergiye dönüştürerek çalışmaların görsel yayını görmüş olacağız” diye konuştu.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy ise konuşmasında, tarihi evlere zarar veren en büyük unsurlardan olan ıslak zeminler konusuna çözüm bulmayı amaçladıklarını, teknolojiyi de kullanarak ıslak zeminlerin önüne geçmek istediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından ‘Dünya Mirası Kavramının Gelişimi Çerçevesinde Safranbolu’ ve ‘Kültür Varlıklarında Yeni Yaşamlar’ başlıklı sunumlar yapıldı; fotoğrafçı Cemil Belder’in ‘Gülümse Safranbolu Çekiyorum’ ve gazeteci-yazar Aytekin Kuş’un ‘Bir Zamanlar Safranbolu’ isimli fotoğraf sergileri açıldı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »