.

Riskli Bölgeye Kira Yardımı 6 Ay Uzatıldı

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı yeni yönetmelik taslağı kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkan pek çok soruna çözüm getiriyor.Riskli Bölge Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni yönetmelik taslağı ile  kira yardımı için süre uzatılırken, riskli yapı tespiti yapacak kurumların lisanslandırılması, kentsel dönüşüm kredisi, ve ifraz hakkı gibi konular da yeniden ele alınıyor.
Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüüşmde meydna gelen sorunlare çözüm getirmek amacıyla yönetmelikte yapılan değişiklikle riskl alanlarda 18 aydan daha fazla verilemeyen kira yardımı için süre 24 aya çıkarıldı.

Mirasçılık Yetkisi Veriliyor
Taslakta riskli yapı tespitinin tapuya şerh edilmesinin ardından maliklere yapılacak tebligatta malikin ölmüş ve varislerinin belli olmaması  halinde uygulamada meydana gelen sorunlar gözetildi. Buna göre varislerin herhangi bir hak kaybına uğramasına engel olmak için tapuda kayıtlı malikin ölmüş olması halinde bakanlık veya müdürlüğe tebligat işlemleri için mirasçılık belgesi çıkarması konusunda yetki veriliyor.

Kira Yardımı 6 Ay Uzatıldı
Kanun kapsamında yapılacak kira yardımının süresinde ise 6 aylık uzatmaya gidildi. Kira yardımının miktarı 600 lira olarak sabit tutulurken, daha önce 18 ay olan yardım süresi riskli alandaki yapılar için 24 aya çıkarıldı. Bu süre riskli alan dışındaki yapılar için de 18 ay olarak uygulanmaya devam edecek. Ancak kira yardımı kanun kapsamında anlaşma yoluyla kamulaştırılan yapılarda 5 ayı geçemeyecek. Aylık kira bedeli ise Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) 12 aylık ortalamasının değişimi oranında güncellenecek.

Kentsel Dönüşüm Kredisi için 1 Yıl Başvuru Şartı
Yeni düzenlemede yürürlükteki yönetmelikte de yer alan bankalardan kredi kullanacak kişilere Bakanlar Kurulu’nca belirlenen oranlarda Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’ndan karşılanmak üzere faiz desteği verilebilecek. Ancak faiz desteği için tahliye tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde kredi için bakanlığın protokol imzaladığı bankalara başvurulması gerekecek.

Müdürlüklere İrfaz Hakkı
Yürürlükteki yönetmelikte geçen “Riskli yapıların birlikte değerlendirilebilmesi için, bu yapıların bulunduğu alanın risksiz olan yapıların bulunduğu alandan ifrazı mümkün ise ifraza, maliklerin en az 3’te 2 çoğunluğu ile karar verilir” fıkrası değişiyor. 3’te 2 çoğunlukla karar alınamazsa ifraz için ilgili müdürlükler resen karar vermesinin önü açılıyor.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Emlak Konut kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar