.

Redhack belgeyi koydu ama inşaat devam ediyor

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Yalçın Bayer’in RedHack’in ortaya çıkardığı Ankara’daki emsal artışı hakkındaki yazısı.Ankara

Redhack grubunun Twitter ve Ulusal Kanal’da, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik olarak Ankara Ticaret Borsası Başkanı, TOBB Başkan Vekili ve Kredi Garanti Fonu Başkanı Faik Yavuz’un bazı arsalarda emsal artışı yaptırdığı, bu arada kendisinin ve korumasının telefonlarının da açıklandığı iddiaları karşısında Melih Gökçek’in çok sinirlenerek yine Twitter üzerinden, “Böyle bir emsal artışı yok” dediğini duyduk…

Sayın Başkan neden sinirlenmiş anlamakta zorlandık. Çünkü biliyoruz ki, yoğunluk artırma yetkisi Büyükşehirlerde… Redhack, ‘Wikileaks’ belgeleri gibi belgeler ortaya koymuş!.. Bunun ötesi berisi olur mu? Ankara’da her yerde görüyoruz; özellikle ‘Söğütözü Manhattan’a döndü. Oradaki yoğunluk artışı herkesin malumu… ‘Mania hattının’ kaldırılmasını en çok isteyenlerin başında yine Büyükşehir var. Yoğunluk artışı o aksa denk geliyor, engel teşkil ediyor, kaldırmak gereğini en hararetli Büyükşehir savunuyor. Büyük rant, askeri eğitim uçuşları için ayrılan hattın değiştirilmesini, sözde insan güvenliği adına gündemde tutturuyor! Mesela, Ümitköy’de villa arsalarının, büyük mütahhitlerce talep edilerek, Büyükşehir tarafından çok katlı arsalara dönüştürüldüğü, inşaatların tamamlanmak üzere olduğu basına da yansımış gerçek… Büyükşehirlerde başta Ankara ve İstanbul merkezlerinde arsa üretmek mümkün olmayınca (Yer üretmek için yeni araç; kentsel dönüşüm!) kat sayısıyla yoğunluk artırılıyor. İtiraz edenin dayanağı olmalı! Redhack belgeyi koymuş, inşaat devam ediyor, sinirlenmek neyi değiştirir!..
Turgut ERGİN
Kaldırım işgali yok
27 ŞUBAT tarihli yazınızda Ziya-ür-Rahman Caddesi kenarına park eden araçlarla ilgili şikayet yer alıyor. 6 ve 7 no’lu binaların bahçeleri yaklaşık 20 yıl kadar önce izin alınarak otopark haline getirilmiştir. İmar planında kaldırım olan kısım yoldan binalara doğru bir metredir. (Bu bölgenin planı oldukça eskidir, bu nedenle bir metre yadırganmamalıdır) 3 yıl kadar önce de Büyükşehir Belediyesi’nin kaldırım çalışmaları sırasında binamıza ait otopark alanı fen işlerine bağlı ekiplerce yapılan bir hata ile kaldırım gibi yenilenmiştir. Dolayısıyla kaldırım görünümde olsa bile bir metre genişliğindeki kaldırımın haricindeki bölüm üzerine park etmiş durumdaki araçlar yazılarında ifade edildiği gibi işgalci değildir.
Ç. S.
İncek-Ümitköy arası ‘çıkmaz sokak’ olur
ŞEHİR içi ve çevre yolların yapımında, yolların kenarlara doğru meyilli yapılması gerekmez mi? Gittiğim birçok yabancı ülkede yolların kenarlara meyilli, ızgaraların da kenarlarda olduğunu gördüm. Böylece yağışlı havalarda yol su tutmayacağı için hem yayalar hem de araçlar zarar görmez.
İncek Bulvarı’ndan Ümitköy’e doğru onlarca konut projelerinin inşaatı devam ediyor. Bir iki yıla kadar binlerce konutla birlikte ulaşım sorunu çekilmez hale gelecektir. İnşaatlar sürerken en azından hafif raylı ring sistemlerinin bölgede yapılıyor olması gerekmez mi?

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »