.

Projesiz İhaleye Çıkan TOKİ 1,7 Milyon TL Ödemek Zorunda Kaldı

Kamu İhale Yasası’na getirilen muafiyet ile projesiz ihaleye çıkabilen TOKİ, ihalelerin ardından projelerin doğalgaz dağıtım hattı ve fay üzerinde olması sebebiyle sözleşmelerini feshettiği firmalara 1,7 milyon lira ödemek zorunda kaldı.toki

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, Sayıştay tarafından hazırlanan 2012 yılı Denetim Raporunda Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile ilgili bir detaya göre idare 2008 yılında Kamu İhale Yasası’nda yapılan bir değişiklikle; kamulaştırma, mülkiyet, arsa temini, imar işlemleri ve uygulama projesine ilişkin şartlar aranmaksızın ihaleye çıkabilme yetkisi aldı. Ancak bu yetki ile gerçekleştirilen ihalelerin bir kısmında ihale süreci tamamlandıktan sonra işin aslında yapılmasının mümkün olmadığı ortaya çıktı ve sözleşmeler feshedildi. Bunun sonucunda da TOKİ müteahhitlik firmalarının masraflarını ödemek zorunda kaldı.

Hakkâri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hizmet binası projesi, Eskişehir 600 Yataklı Devlet Hastanesi projesi, İstanbul Esenler Habipler 24 derslikli lise inşaatı projesi, İzmir, Karşıyaka, Salhane Vergi Dairesi Binası inşaatı projesi, Sakarya, Hendek 100 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatı projesi ve Tokat, Reşadiye 50 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatı projesi ihale süreci tamamlanıktan sonra fay hattı, doğalgaz hattı, başka binaların alanına tecavüz gibi sebeplerle yapılamayacağı ortaya çıkan ve iptal edilen projelerolarak rapoda yerini aldı.

Raporda TOKİ’ye açılan dava sayısında ciddi bir artış olduğu da belirtildi. 2010 yılında 5 bin 136 adet olan toplam dava sayısı, 2011 yılı başında 18 bin 117, Temmuz 2012 itibariyle 30 bin 454, Temmuz 2013 itibariyle de 34 bin 766 adede ulaştı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Toki kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.940 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »