.

Pay ölçer zorunlu oldu, satışlar patladı

Merkezi sistemle ısınan binalarda enerji tasarrufu sağlayarak, ortak yakıt harcamalarını bireysel tüketim miktarlarına göre paylaştıran bir uygulama olan Isı Pay Ölçer kullanımında yoğun bir talep artışı yaşandı.

2007 yılında çıkan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu (ENVER) gereği geçtiğimiz mayıs ayından itibaren merkezi sistemin kullanıldığı her binada ısı pay ölçer takılmasının zorunlu hale gelmesiyle cihaz satışlarında ve kurulumunda yoğun günler yaşandığını belirten Techem İstanbul Satış Müdürü Giray Çağlı, basında çıkan haberler doğrultusunda ısı pay ölçer kullanımında inanılmaz bir talep olduğunu belirtti.

Kullanıcıların yüzde 25’inin ceza yememek için yüzde 75’inin ise kullanım bilinci sebebiyle taktırdıklarını ifade eden Çağlı, “Artık kullanıcıların çoğu tasarruf amaçlı pay ölçer taktırıyor. Isı Pay Ölçer sistemi kullanılan merkezi ısıtmalı binalardaki hanelerde, yüzde 15 ila 45 arasında bir Enerji Tasarrufu oluyor. Ortak yakıt harcamaları bu sistem sayesinde bireysel tüketim miktarına göre paylaştırılabiliyor” dedi.

Fiyat artışı olmadı
Pay ölçerde fiyat artışı yaşanmadığını dile getiren Çağlı, “Yoğun bir talep var ama talebi fırsat bilip fiyatlarımızı artırmadık. Tek radyatör için fiyatımız 40 ile 45 euro arasında ve buna pay ölçer, montoj, demontoj, programlama gibi hizmetler dahil. Sistemin kendini amorti etme süresi ise bir, bir buçuk yıl arasında değişiyor” dedi. Pay ölçer ihtiyacına cevap vermekte zaman zaman zorlandıklarını aktaran Çağlı, “Talebin yüzde 80’ini karşılayabiliyoruz. Ancak bina yöneticilerinin son dakika da aldığı kararlar sıkıntılar doğuruyor” dedi.
Çağlı, “Bir dairede ortalama 6 ile 7 radyatör bulunuyor. Bu daireye pay ölçer takılması işlemi ise 45 ile 55 dakika arasında sürüyor” diye ekledi.

Konuyla ilgili bazı sıkıntılar yaşandığını belirten Çağlı, “Bina yönetimleri kanun ve yasa kapsamında kullanılması istenilen ısı pay ölçer sistemini, bakanlığın onaylamasına rağmen, Daire sakinlerinden eleştiri almamak adına tartışma konusu haline getiriyorlar. Bu da binada demokratik bir yaklaşım olarak kabul görüyor fakat zaman kaybına neden oluyor. Çünkü zaten geçtiğimiz mayıs ayından itibaren ısı pay ölçer kullanımı zorunlu hale getirildi” dedi.

Milliyet


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar