.

Orman İlan Edilen Araziler Hak Sahiplerine Geri Verilecek

Hükümetin hazırladığı Tersine 2B Paketi’ne göre önceden tarla olan ve Orman ilan edilerek vatandaştan alınan arazileri tekrar vatandaşa iade edilecek.2b

Hükümet, bir yıldan beri üzerinde çalıştığı, “tersine 2B” paketini tamamladı. Pakede göre daha önce tarla olan ve sonradan orman ilan edilen tapulu arazilerin hak sahipleri tarafından kullanılmasını amaçlıyor. Taslağa göre, yapılacak düzenleme ile daha önce tapusu olup da iptal edilenlere, bu yerler 49 yıllığına bedelsiz verilecek. Kısmi yapılaşmaya kapı açacak bu düzenlemenin bu kapsamdaki orman alanlarını yok edeceği tartışması başladı.
İKİ TİP ARAZİ VAR
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslakla, 2B gibi orman vasfını yitirmiş alanların vatandaşlara satışı anlamına gelen 2B düzenlemesinin ardından, bunun tam tersi, tapulu arazilerinin “orman alanı” ilan edilmesi sorununa çözüm aranıyor. Taslağa göre, arazinin durumuna göre bir kaç formül uygulanacak. Daha önce tapusu olup da iptal edilenlere, bu yerler 49 yıllığına bedelsiz verilecek. Ancak aynı amaç için kullanma şartı getirilecek. Bu alanlar özel orman olacak. Bu ormanlardan elde edilen gelirler, tapu sahibine verilecek.
ORMANLAR KESİLECEK Mİ?
Düzenlemeye göre, tapusu olmayan ve tarla veya bahçe olarak kullananlar için de 29 yıllığına rayiç bedel istenecek. Vatandaşın özel mülkiyetinde bulunan ve aşılı kestane, kızılağaç ve ıhlamur ağaçlarının bulunduğu yerlerin orman alanı sayılmaması yönünde de düzenleme yapıldı. Düzenleme, bu alanlarda “belli oranlarda” yapılaşmaya da izin verecek. Bu, orman alanlarının yok edileceği tartışmalarına neden oluyor.
SAHİPLERİNE DEVREDİLECEK
Yetkililer, 1930-40 yıllarda vatandaşların kullanmadıkları arazilerinin ormanlaşması nedeniyle orman idaresi tarafından “orman alanı” tescil edildiğini belirttiler. Vatandaşların tapulu arazilerini kullanamadığını belirten yetkililer, bu alanların hak sahiplerine devredilmesi, orman alanlarının korunarak, vatandaşların hak kaybının önlenmesi için çalıştıklarını ifade ettiler.
En çok Karadeniz ve Toroslar’da
BAKANLIK yetkilileri bu durumdaki arazilerin en çok Karadeniz ve Toroslar’da bulunduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “Orman Bakanlığı envanter çıkardı. Bu tip sorunlu araziler, Karadeniz, Antalya, Toroslar, Mersin’in yanısıra, Şile, Gebze, Silivri’de, Kocaeli ve Bolu gibi yerlerde bulunuyor. Fiilen orman değil ama geçmişte orman olduğu için tapusu iptal edilmiş yerler veya halen tapusu olduğu halde kullanılamayan alanlar. Bunlar kayıtlarda orman olarak görülüyor, ama bazıları fiilen tarım arazisi. Diğer grup ise aynı şekilde arazileri kullanıyorlar ama tapuları yok. Onlardan bedel alınacak.”

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Arsa ve Arazi kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar