.

Ordu-Giresun Havalimanı, Dolgu Alana Yapıldığı İçin Daha Az Masraflı

Denizin doldurulduğu alan üzerine kurulan ve bu konuda Türkiye’de bir ilk olan Ordu-Giresun Havalimanı projesinin kara üzerinde kurulan havalimanlarına göre daha az maliyetli olduğu açıklandı.  HavalimanıOrdu Valisi Kenan Çiftçi, Türkiye’nin deniz üzerindeki ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı’nın deniz doldurularak kurulması sebebiyle daha az maliuyetli olduğunu açıkladı. Türkiye’de herhangi bir yere havalimanı yapmak için en az 2 milyon metrekare alan gerektiğini berliten Çiftçi, söz konusu alanın vatandaşlara ait olması sebebiyle kamulaştırma yapma zorunluluğunun olduüğunu belirterek, “”Mesela Kütahya’da havalimanı yaparken kamulaştırma bedelini ödeyerek bunu gerçekleştirmiştik. Burada ise 4,5 kilometre düz bir alana ihtiyaç var. İvme, irtifa hatlarında da uçakların yanaşabilmesi için tepelerin de olmaması gerekiyor. Karadeniz’de bu tür alanlar bulmak hakikaten çok zor. Diyelim ki buldunuz, alan çok dar olduğu için Karadeniz’de arazi fiyatları çok pahalı, örneğin Ordu’da dönümü 400 bin liradan aşağıya yer bulma şansınız yok. 400 bin liradan alsanız bizim oradaki alanımız 2 milyon 300 bin metrekare. Bunu çarptığımızda Ordu’da 2 milyon 300 bin metrekare alanın sadece kamulaştırma bedeli 1 milyar TL’yi geçiyor. Biz ise havalimanı için kamulaştırma maliyeti olmadan 2 milyon 300 bin metrekare alanı her şeyi dahil  272 milyon liraya oluşturduk.” dedi.
Vali Çiftçi, havalimanının deniz üzerine daha ucuza kurulduğunu belirterek, aynı havalimanını kara üzerinde yapılması halinde sadece arazinin kamulaştırılmasına 4 kat daha fazla ödenmesi gerektiğini söyledi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar