.

Murat Dedeman’ın ‘uzay aşkı’ by-pass’a takıldı

Uzaya gitmek için başvuran Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, by-pass engeliyle karşılaştı. Daha önce kalbiyle ilgili yaşadığı sağlık problemleri olan Dedeman, uzaya gitmek için gerekli sağlık testlerinin sonuçlarını henüz alamadı.

Uzay seyahatine katılmak için başvuran Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, by-pass engeliyle karşı karşıya kaldı. Hollanda merkezli Space Expedition Cooperation (SXC) firmasının Türkiye temsilcisi VIP Turizm’e, roket ile uzaya gidecek üçüncü kişi olmak için harekete geçen Dedeman’ın başvurusu, daha önceden geçirdiği by-pass ameliyatı yüzünden iptal olabilir. Murat Dedeman, uzaya gitmenin, kendisinin çocukluk hayallerinden birisi olduğunu belirterek, “Ahu Hanım’ın başvurusu kabul edildi. Ali Şen’le ilgili tam bilgim yok ama galiba beni götürmeyecekler. Şu anda sağlıkla ilgili testlerim yapılıyor. Biz bütün evrakları ve parayı karşı tarafa gönderdik. Ancak özellikle sağlıkla ilgili konularda çok hassas davranıyorlar” diye konuştu.

Uzayda otel projesi

Hürriyet gazetesinden Mert Temizkan’ın haberine göre Dedeman ailesinin ana faaliyet kolunun madencilik olduğunu dile getiren Murat Dedeman, küçük yaşlardan beri dağlarda, madenlerin içinde olduğunu söyledi. Dedeman, 10 yaşından beri madenlerde olduğunu belirterek, şunları anlattı: “Ankara Koleji’ni kazandığımı bile 15 yaşımdayken, madenin içinde çalışırken öğrenmiştim. Madenleri hep sevdim ama yüksekleri, dağları hep daha çok sevdim. Küçük yaşlarımdan beri gökyüzü aşkım var. Yüksek yerlere hayranım. Daha o yaşta bile ‘bir gün uzaya çıkar mıyım’ diye düşünüyordum. İnşallah bu geziye de kabul edilirim. Bir gün de şartlar el verirse, Dedeman uzaya da bir otel yapar. Bu da benim fantezim.”

Murat Dedeman, uzaya gidemeyeceği kesinleşirse, yine de yükseklere çıkma sevdasından vazgeçmeyeceğini belirterek, şunları söyledi: “Bugüne kadar en fazla çıktığım mesafe 15 bin kilometre. Uçaklar da 11 bin kilometreye kadar falan çıkıyor. Roketle uzaya gidebilirsem 110 bin kilometreye çıkacağım. Astronot kıyafetleri falan giyeceğim. Eğer ki sağlık sorunum nedeniyle alınmassam seyahate, ‘yakın uzay balonu’ ile 30 bin kilometreye çıkacağım. Onu da VIP Turizm’in sahibi Ceylan Pirinçcioğlu organize ediyor. Onda da bir kapsülün içinde ‘yakın uzay’ diye tabir edilen yere kadar 4 kişi çıkılıyor. Orada yemek yeyip, şampanya bile içiliyor.”

Uzaya giden yol

· Önce VIP Turizm’e başvurulması gerekiyor.
· Gerekli evraklar incelendikten sonra başvuru onayı gerekiyor.
· Başvuru onaylandığı takdirde, 95 bin dolarlık ücret ödeniyor.
· Daha sonra sağlık testlerinden geçiliyor.
· 2014 yılında yapılacak olan uzay yolcuğu öncesi eğitimler alınmaya başlanıyor.
· 2014 yılı içinde çekilecek 1olan kura sonucu sırayla, bir astronot ile birlikte 110 bin kilometreye çıkılıyor.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »