.

Mayıs’ta Kiralar En Çok İstanbul’da Arttı

Garanti, Reidin ve GYODER işbirliği ile hazırlanan Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’ne göre 2013 yılının Mayıs ayında kiralar en çok İstnabul’da arttı.İstanbul

Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2013 Mayıs ayı raporu yayınlandı.
Emlak Endeksi‘ne göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 0,88, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde15,63 oranında artış gerçekleşti.
Bursa, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 1,20 değer artışıyla, Mayıs 2013’de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Antalya’da yüzde 1,19, Adana’da yüzde 1,16, İzmir’de yüzde 1,09, İstanbul’da yüzde 0,87, Kocaeli’de yüzde 0,52, Ankara’da ise yüzde 0,47 oranında arttı.
‘Malzeme fiyatları etkiledi’
Mayıs ayında metrekare başına konutların kiralarının en fazla yükseldiği il ise yüzde 0,35 artışla İstanbul oldu. Aynı dönemde konutların kira değerleri, Ankara, Antalya ve Bursa’da yüzde 0,20, İzmir’de yüzde 0,16 oranında artarken Kocaeli’de aynı kaldı. Adana’da ise yüzde 0,26 oranında azaldı.
Mayıs 2013 raporuna göre, yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre yüzde 0,54 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,95 oranında yükseldi.
Verileri değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun sonuçları değerlendirirken, “Fiyatlarda yaşanan bu artışın aslında reel bir artış olmadığı, inşaat malzemeleri ve işçi ücretlerindeki yaşanan enflasyona paralel fiyat artışlarından kaynaklandığı söylenebilir” diye konuştu.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »