.

Maya uygarlığının piramitlerinden biri yıkıldı !

Maya uygarlığından kalan en büyük   piramit Yol inşaatı için  yıkıldı.tapınak

Belize Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Jaime Awe, Noh Mul tapınağının, Yol inşaatında kullanılacak mıcır elde etmek için İnşaat şirketi tarafından yerle bir edildiğini söyledi.300 yıllık olduğu tahmin edilen Maya tapınağının sadece küçük bir bölümünün hâlâ ayakta kaldığı belirtilirken polis olayla ilgili soruşturma başlattı.
Arkeologlar, bu tür yıkımların daha önce de yaşandığını belirtiyor. Profesör Normand Hammound, “Mayalar’dan kalan höyüklerin Yol açmak için buldozerlerle yerle bir edilmesi Belize‘de bir salgın hastalık” dedi.
‘Yasalarla korunuyor’
Arkeologlar, tapınağın yıkıldığını geçen hafta öğrendiklerini belirtiyorlar.Noh Mul tapınağı şahıs arazisi üzerinde olsa da, İspanyol sömürgesi öncesindeki döneme ait tarihî eserler Belize yasaları uyarınca koruma altında.Belize Arkeoloji Enstitüsü’nden Doktor John Morris, tapınağın yıkılmasının bir kaza olmadığını, İnşaat şirketinin çalışanlarının ‘ne yaptıklarının farkında’ olduklarını savunuyor.
Morris, “Birilerinin bu tapınağı yıkacak kadar yüzsüz ve küstah olması inanılır gibi değil. Yıktıkları yapının bir Maya höyüğü olduğunu bilmemeleri mümkün değil” dedi.
Soruşturmayı yürüten savcılar, İnşaat Şirketi hakkında dava açılabileceğini belirtiyorlar.
Maya uygarlığı Milattan önce 400’lü yıllarda büyüyüp gelişmeye başlayan Maya uygarlığı,Meksika‘nın güneydoğusundan, Honduras, El Salvador ve Guatemala’ya kadar uzanan bir bölgede hüküm sürmüştü. MÖ 600’de yükselişe geçen uygarlık, MS 250-900 yıllarında Altın çağını yaşamış ve İspanyol işgaliyle sona ermişti.
Maya kentlerinde yapılan araştırmalar, Mayalar’ın astronomi, matematik, mimarî ve sanat gibi birçok alanda çok ileri düzeye ulaştığını gösteriyor.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar