.

Macaristan’daki Gül Baba Türbesi Restore Edilecek

Türkiye , Macaristan Budapeşte’de bulunan Gül baba Türbesi’ni restore etmeye ve kente bir cami inşa etmeye hazırlanıyor.Gül Baba TürbesiMacaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Gül Baba Türbesi Türkiye tarafından aslına uygun olarak restora edilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Budapeşte’de bulunan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Macar mevkidaşı ile restorasyon projesine daire ön protokol imzaladığını belirterek şöyle dedi:

”Bugün imzaladığımız anlaşma, Gül Baba türbesinin restorasyonuyla ilgili. Bildiğiniz gibi burada Osmanlı’dan kalan bazı eserlerimiz var. Onların restorasyonu konusunda bir takım girişimlerimiz oldu TİKA olarak. Bugün Gül Baba türbesinin restorasyonunun protokolünü imzaladık. İnşallah önümüzdeki günlerde bu restorasyonu gerçekleştireceğiz. Ayrıca, başka restorasyonlar da düşünüyoruz.

Onları da inşallah zamanı geldiğinde gerçekleştireceğiz. Zaten çok az sayıda Osmanlı eseri bulunmakta. Onları hiç olmazsa ayakta kalması için biz Türkiye olarak gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Macar tarafı da zaten son derece olumlu yaklaşıyor bu konuya. Aslında Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilere baktığımızda gerçekten çok verimli ve gayet anlayış üzerine dayanan ikili ilişki olduğunu görüyoruz.”

“Budapeşte’ye Cami Yapmayı Planlıyoruz”

Budapeşte’de yaklaşık 1.600 civarında Türk nüfusunun bulunduğuna vurgulayan İşler, ”Çok az bir sayı. Fakat diğer Müslüman nüfusa baktığımız zaman aslında burada büyük bir camiye ihtiyaç olduğu aşikar. Burada 5-6 tane mescit olduğu söylendi, onları görme fırsatı bulamadım ama bizim de öteden beri burada, Budapeşte’de bir cami yapılsın diye düşüncemiz vardı, o konuda gerekli girişimler yapıldı. Bugün de arkadaşlar gidip araziyi gördüler, Sayın Büyükelçimiz de konuyu takip ediyor. İnşallah burada bir arsa tahsis edilecek ve o arsaya, Osmanlı mimarisi üzerine burada kalan, Zigetvar’da ve başka yerlerde ayakta kalan camiler var, onlara uygun bir şekilde Osmanlı mimarisiyle güzel bir cami yapmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »