.

Kuveytli Yatırımcılar Lüks Gayrimenkul ve Otelleri Tercih Ediyor

Kuveytli yatırımcılar paralarını lüks gayrmenkul ve lüks otellere yatırırken, Katarlı yatırımcılar lüks perakende markalarını tercih ediyor.

Avrupa borç krizi sebebiyle sürekli kan kaybederken Körfez’in milyarlarca doları lüks proje ve markalara yağıyor. Kuveytli yatırımcılar paralarını gayrimenkul ve turizme, Katarlı yatırımcılar lüks perakende markalarına yatırıken, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise daha çok ünlü futbol takımlarına yatırım yapılıyor.
Petrol ve doğalgaz rezervlerinin biteceği beklentisiyle gün sayan Körfez sermayesi parayı alternatif kanallara yayıyor. Turizm ve finans dışında Arap sermayesinin yeni oyuncağı Batı’ nın lüks markaları oldu. Borç batağında kelepir hale gelen Avrupa’da alışverişe çıkan Körfez sermayesi dünyaca ünlü markaları artık tüketmek için değil para kazanmak için kullanıyor. Kuveytliler gayrimenkul ve turizm alanında özellikle otel yatırımları yaparken Katarlılar lüks perakende markalarını birer birer ele geçiriyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nden Avrupa’nın yolunu tutan yatırımcıların en gözde alanı da futbol oldu.
KUVEYTLİLER EMLAK SEVİYOR 
Kuveytliler ise başta Kuzey Amerika olmak üzere genellikle gayrimenkul ve otel yatırımları yapıyor. Manhattan’da Noho’daki lüks blokları alan Kuveytli Wafra Investment ile 144 konutluk bir büyüklüğe ulaştı. Manhattan’da ayrıca yine Kuveyt merkezli IFA Hotels 240 milyon dolara Yotel’i satın aldı. Kanada’da da yatırımları bulunan Kuwait Finance House (KFH) son olarak 42.5 milyon dolara bir konut projesi aldı. İngiltere’de ise Debenhams perakende mağazaları Kuveytlilerin oldu.
PERAKENDEYE KATAR İLGİSİ 
Körfez’in en büyük alımlardan biri 700 milyon euroya Katar Kraliyet ailesine giden Valentino olmuştu. Daha önce İngiltere’deki ünlü Harrods’u alan Katarlılar portföyüne Louis Vuitton Moet Hennessy’yi (LVMH) de ekledi. 699 milyon euroya yüzde 1.03’lük LVMH hissesi satın alındı. ABD’li mücevher markası Tiffany’den de yüzde 5.2’lik hisse alan perakende meraklısı Katarlılar Ağustos’ta da ünlü İngiliz çanta markası Anya Hindmarch’tan 42 milyon dolara ortak oldu.
BÜYÜK LİGLERE YATIRIM
Futbolda yatırımları ağırlıklı olarak dünyanın en iyi liglerine yapan Körfez fonlarından Abu Dhabi United Group Manchester City’yi aldı. Fransız Paris Saint Germain ise Katar Yatırım Ortaklığı’na gitti. Arsenal’de stadın isim hakkını 100 milyon pounda Emirates Hava Yolları alırken Barcelona ilk kez formasına Qatar Foundation reklamı aldı. Fly Emirates Milan ve Hamburg’a sponsor olurken Dubai Royal Emirates Group İspanyol Getafe ile anlaşma imzaladı. Yine İspanya’da Malaga’nın yeni patronu ise Katar Kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah Al Ahmed Al Thani oldu.
Haber: Barış Ergin / Sabah

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »