.

Küçükçekmece’de kentsel dönüşüm 5 Ekim’de start alıyor!

Türkiye’ye yeni bir çehre kazandıracak kentsel dönüşüm için sektörler Pendik Green Park Otel’de düzenlenen toplantıda buluştu

Türkiye’ye yeni bir çehre kazandıracak kentsel dönüşüm için sektörler Pendik Green Park Otel’de düzenlenen toplantıda buluştu.

Erdoğan Bayraktar da katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar liderliğinde gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Emlak Dairesi Başkanı Ali Şeydi Karaoğlu, Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı Işın Çelebi’nin yanı sıra çeşitli ilçelerden belediye başkanları, İMKOM, İMSAD, KONUTDER ve GYODER gibi sektör dernek başkanları, kamu ve özel sektörden birçok önemli temsilci katıldı.

İlçedeki dönüşümü anlattı

Toplantıda, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’da Küçükçekmece’de gerçekleştirilecek dönüşümün boyutlarını panelistlerle paylaştı.

‘Kentsel dönüşümde sektörler buluşuyor’ toplantısında yaptığı konuşmada Bakan Erdoğan Bayraktar, 1999 depreminde Marmara’da meydana gelen depreme dikkat çekerek, ” Bu deprem bizler için acı bir tecrübeydi. 1,5 dakika içinde 110 binden fazla konut kullanılamaz hale geldi. 18 bin vatandaşımız hayatını kaybetti. Ekonomi yüzde 10 küçüldü. Bu depremden alman dersin sonucu olarak, yapılan 5 milyon konutun 550 bini hükümet kanalıyla inşa edildi. Bu çalışmalar depreme dayanıklı konutlar inşa etmek içindi.” diye konuştu.

Tepeüstü bizim eserimiz

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da toplantıda yaptığı konuşmasında, ilçede gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm çalışmalarını panelistlerle paylaştı.

Kültür, sanat, spor, çevre yatırımlarının dönüşümün en önemli dinamikleri olduğunun altını çizen Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, “Kücükçekmecemiz hızlı bir dönüşüm süreci yaşıyor. 2005 yılında Ayazma Tepeüstü bölgesinin dönüşüm sürecini başlattık. 1800 gecekonduyu kapsamaktaydı. Ayazma şuan büyük ölçüde gecekondudan arındı.

Yaşayan bir bölge olacak İlçede, Çekmece meydan projemiz bünyesinde kentsel bir tasarım yaptık.

Burası tarihi bir kent merkezi olacaktır. Ankara Kent Pazarı gibi, Eskişehir Bey Pazarı gibi yılda 2 milyondan daha fazla konuğu ağırlayan, yayalaştırılmış bölgeleriyle, otelleri, restaurantları, müzeleri, sergi alanları ve konutlarıyla yaşayan bir kent merkezi inşa ediyoruz. ” dedi.

5 Ekim’den sonra ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazanacağına dikkat çeken ve kentsel dönüşüm ile ilgili söylentileri değerlendiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, şunları söyledi: Seçenek sunuyoruz “Biz tüccar değiliz. Biz organizatörüz. İşimiz, yasanın vermiş olduğu yetkilerle müteşebbisle vatandaşı yan yana getirerek, en optimal çözümlerle bu işte rol almaktır. Vatandaşta bir güvensizlik hakim.

Devlet fakir fukaranın malını alacak zengine peşkeş çekecek, diyorlar. SPK kuruluşlarına değerlendirme yaptırıyoruz.

Kaybedilen, kazanılan bir şey yok.

Vatandaşla birebir toplantılar düzenleyerek, onlara dönüşümü anlatıyor ve seçenekler sunuyoruz. Bu çerçevede güven meselesi kalmıyor.

Toplantı sonunda protokol üyelerine günün anısına plaket takdim edildi.

Büyükçekmece Gazetesi


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »