.

Küçük Armutlu’ya 7 bin konut yapılacak

Sarıyer’in boğaz manzaralı gecekondu mahallesi Armutlu’da yapılacak kentsel dönüşüm projesi ile 716 bin metrekarelik inşaat kısmı 1 milyon metrekareye, aşağı yukarı 3 bin 500 adet olan bina adedi da 7 bine çıkacak.

Sarıyer‘de Armutlu olarak tanınan Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’ni amacıylae alan kentsel dönüşüm projesinin planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrulusunda Ağustos ayında yapılarak askıya çıkarıldı. Fakat kentsel dönüşüm projesinin ayrıntılarını sahibi olan “plan açıklama raporu”, ağustos ayındaki askı işlemleri esnasında unutuldu.

Bu amaçla açıklama raporu tek başına 20 Ekim günü yine askıya çıkarıldı. Açıklama raporu, Danıştay doğrulusunda iptal edilince ikinci kez riskli alan ilan edilen Armutlu’daki 140 hektarlık kısmın kentsel dönüşüm projesinin ayrıntılarını da meydana çıkardı.

NÜFUS VE KONUT SAYISI ARTIYOR

Küçük Armutlu mahallesinde şu an yer 3 bin 498 bina ve toplam 716 bin 550 metrekarelik inşaat kısmı bulunuyor. Mahalle halkının yıllardır direndiği kentsel dönüşüm projesine göre mahallede toplam 1 milyon 5 bin metrekare inşaat yapılacak. Yani sahip olunan inşaat kısmı 300 bin metrekare artacak. Bu kısmın yüzde 70’ine konut yapılacak. Mahalleye 90 metrekarelik 6 bin 500 konut, 150 metrekarelik 790 konut olmak üzere 7 bin 290 konut dikilecek. Böylece konut adedi iki katına çıkacak. Binalar amacıyla kat yüksekliği de 5 olarak belirlendi. Mahalledeki 16 bin kişilik nüfusun da 21 bin 870’e çıkması öngörülüyor.

ÜNİVERSİTE YAPILACAKTI

İstanbul’un 100 binlik Çevre Düzeni Planı’nda Armutlu bölgesindeki gecekondu kısmının ıslahının tamamlanarak, üniversite kısmı olarak tüketiminin sağlanması hedefleniyordu. Mahallenin yüzde 1.3’ü özel mülkiyete, yüzde 36,5’i İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yüzde 53,5’i ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Mahalle 1. Ve 3. Derece natural sit bölümünde kalıyor.

FIRSATLAR VE TEHDİTLER

Plan açıklama raporunda mahallenin hali “fırsatlar” ve “tehditler” başlıkları altında da değerlendirildi. Küçük Armutlu’nun fırsatları Boğaz manzarası, coğrafi konumu, geri manzara bölgesi ortamında yer alması olarak sıralandı. Tehditler ise şu şekilde özetlendi: “Çok eğimli ve dik bir alan olması, deprem riski, suç oranın yüksek olması, arazi mafyasının zenginliği ve gecekonduların ticari meta halina gelmesi, yüksek rant baskısı .”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »