.

Konutta KDV’nin Ardından Emsal Değer de Değişiyor

1 Ocak 2013 itibariyle yeni KDV sisteminin uygulanmaya başlamasının ardından Maliye bu kez de emsal değerleri değiştirmeye hazırlanıyor.Emsal Değer

1 Ocak 2013 tarihindne itibaren uygulanmaya başlanan ve lüks konutların daha fazla vergilendirildiği sistemde, şimdi de konutların vergilerinde esas alınan emsal değerler değiştirilecek.
2014 yılında bina, Arsa ve arazilerden alınacak vergiye esas olacak değerler yeniden belirlenecek. Maliye sistemin nasıl işleyeceğini, takdir komisyonlarının nasıl oluşturulacağını, sokak sokak emsal değerler belirlenirken nelerin esas alınması gerektiğini belirledi. Takdir komisyonları çalışmalarını 1 Temmuz 2013 tarihine kadar sonuçlandıracaklar. Her mahalle, cadde, sokak değer bakımından farklı bölgeleri için ayrı ayrı değer tespit edilecek.
Değer bakımından farklı bölgelerin tespitinde, değeri birbirine eşit veya çok yakın olan (aynı veya benzer vasıfta bulunan) yerler bir bölge olarak belirlenecek. Bu bölgelerin geniş veya dar olmasını, değerleri arasındaki farklılıklar tayin edecek. Değerler arasındaki farklılıkların tespitinde; bu yerlerin genel kullanış biçimleri, başlıca bölge tipleri, bölgelerin nüfus ve Yapı yoğunlukları, yerleşim alanlarının gelişme yön ve büyüklükleri, işyeri merkezlerine uzaklık ve yakınlıkları, ulaşım durumu, su, elektrik, doğalgaz ve kanalizasyon gibi altyapı hizmetlerinin olup olmadığı, İmar planlarındaki durumu, topografik durumu ve turizm, sanayi, toplu Konut, sit, rekreasyon gibi alanlar içerisinde bulunup bulunmadığı dikkate alınacak.
Gerekirse emlakçıya sorulacak
Takdir işlemleri yapılırken gerekli olan hallerde teknik elemanlardan, bilirkişiden, arsanın konumu itibariyle Gayrimenkul değerleme uzmanlıklarından veya Gayrimenkul alım satım faaliyeti yapanlardan faydalanılacak. Asgari ölçüde değer tespitinde esas, her bir cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgedeki tüm arsalar için tek bir değer tespiti yapılacak. Turistik bölgelerde valilerce tespit edilecek parseller için ayrı değer tespiti yapılabilecek.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »