.

Konut sektöründe yaprak dökümü kapıda

Gayrimenkul sektöründeki yeni düzenlemelerle hala uygulamaya geçilemeyen yasalar inşaatçıları tedirgin etti. Başta kentsel dönüşüm olmak üzere çözüme kavuşamayan sorunlar özel sektörün kafasını karıştırıyor. Konut Konferansı 2012’de konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “İyi ile kötü ayırt edilmezse işini doğru yapanlar sektörden elini çeker” dedi.

Yapı Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen Konut Konferansı 2012 sektörün önemli temsilcilerini bir araya getirdi. Konferansta konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, KDV, tapu harçları ve satışlarda denetim gibi düzenlemelerin sektörde işini doğru yapanları da konut yatırımcısını rahatsız ettiğinin altını çizdi. İşini iyi yapanlarla kötüye kullananların ayrılmaması durumunda bundan tüm sektörün zarar göreceğini söyleyen Durbakayım, “Kirlilik yaratan firmaların önüne geçilmezse doğru iş yapanlar sektörden elini çeker” dedi.

“Sivil hareket şart”
Afet Yasası‘nın başarılı olabilmesi için topyekûn bir harekete ihtiyaç duyulduğunu belirten Durbakayım, “Sivil bir hareketi başlatmadan, kamu binalarından bir kaç tanesini yıkmakla Afet Yasası faydalı olacak, çözüm getirecek diye düşünmemizi iyimserlik olarak görüyorum” dedi. Yasa çıkalı 4,5 ay olmasına karşın hala yol alınamadığını belirten Durbakayım, kentsel dönüşümde yıkımların 2/3 karar verdiğinde yapılacağının açıklanmasına karşın hala bu maddenin uygulamadığını dile getirdi. Bu kararın uygulanması için kurumların imza yetkisini kullanması gerektiğini hatırlatan Durbakayım, “Artık belediyeler de taşın altına elini koymalı. Bürokrat da memur da bu işten çekiniyor. Çünkü neticede bu dönüp de bir dava konusu olursa, yargılanmaktan korkuyor” diye konuştu. Kat irtifakı kurulmamış projenin satışının mümkün olmaması gerektiğini belirten Durbakayım, ev alma arifesinde olanlara uyarıda bulundu. Durbakayım, tüketicileri ruhsatını görmediği konutları almamaları gerektiğinin altını çizdi.

Çelik: “Bu yasa ile dönüşüm hayal”
Konut Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı ve Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik’te Durbakayım gibi sektörde önemli ayrılıklar olacağını öngörüyor. Çelik, bu ayrılıkların sektöre belli süreliğine giren ve proje bazlı çalışan şirketlerce olacağını ifade etti. Kentsel dönüşüm yasanın ilk aşamasından bu yana planlama sürecinin öngörülmediğini belirten Çelik,”Bu yasa ve yönetmelikle kentsel dönüşüm hayal” dedi.

Elmas: “Sektöre zarar vererek ayrılıyorlar”
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, inşaat yapmayı meslek edinen kişilerin her şart ve durumla mücadele edeceğini söyledi. “ Bizim işimiz maraton koşusu, 100 metre koşusu değil” diyen Elmas, gayrimenkul sektörünü 100 metre koşusu sanıp adım atanların sektörden ayrılacağını dile getirdi. Sektörde yaşanacak yaprak dökümünden tüm firmaların zarar göreceğine dikkat çeken Elmas, “ Bazı firmalar sektöre zarar vererek oyundan düşüyor” dedi.

“Mikro ölçekli hedefler konulmalı” 
Kentsel dönüşüm işle ilgili farklı bir yorum getiren Elmas, dönüşüm büyük projelerle değil, daha küçük adımlarla yapılmasını daha gerçekçi bulduğunu söyledi. Dönüşüm yasasının iyi niyetli ancak eksik bir yasa olduğunu belirten Elmas, “ Sonuca ulaşmak için mikro ölçekte hedef bölgeler seçilmeli ve süreç bu şekilde yürütülmeli” dedi.

Hasol: “Planlama özürlüyüz!”
Başarılı bir dönüşüm için ilk adımın planlama olduğuna işaret eden Yapı Endüstri Başkanı Doğan Hasol yıllardır süren sorununun nedeninin bilgiyi yeterince kullanmayan yönetimler olduğunu söyledi. “Planlama özürlüyüz” diyen Hasol, şehirdeki gecekondu kavramının masum evreden çıkıp, 4 katlı apartmanlara dönüştüğüne dikkat çekti.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »