.

Konut Satışları Beklenenden İyi

Sektör temsilcileri Eylül ayında konut satışlarının beklenenin üzerinde olduğunu belirterek tapu harçlarına yapılan zammın henüz tüketici tarafında hissedilmediğini ifade ettiler.

İnşaat sektörü, Eylül ayındaki satış ve hareketlenemelerden memnun. Merkez Bankası’nın borç faizinde yaptığı 1.5 puanlık indirim sebebiyle bankaların konut kredi faizlerini düşürmeye başlaması ve firmaların yeni kampanyalarının devreye girmesi satışofislerine yüzde 20 fazla müşteri olarak yansıdı. Satışların da beklenenden fazla olduğunu ifade eden sektör temsilcileri, KDV belirsizliğinin inşaatçıların aleyhine olmayacağını konusunda da umutlu. Tapu harçlarına gelen zammın ise, henüz tüketiciler tarafından hissedilmediği ifade ediliyor. Aralarında Teknik Yapı, Dumankaya, İnanlar İnşaat’ın bulunduğu firmalar, yıl sonuna 3 bine yakın konutu piyasaya arz edecek. Emlak Konut da 10 bin konut hedefini yakalamak için yeni ihaleler ve yeni projelere imza atacak.

3 haftada 2 bin 500 konut

Emlak Konut GYO, yıl sonuna kadar 10 bin konut satışını yapmayı hedeflerken, bu hedefe doğru da ilerliyor. 3 haftada iki projesinde yaklaşık 2 bin 500 konutun satışını yapan Emlak Konut GYO, yaklaşık 1 milyar 200 milyon gelir elde edildi. Önümüzdeki süreçte yeni ihaleler yaparak yeni projelere imza atacak olan Emlak Konut, bu ayın sonunda Viatrans ve Meydanbey ortaklığındaki Mecidiyeköy projesinin lansmanını yapmayı planlıyor.

Yeni projeler

İstanbul İnşaatçılar Derneği ve Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, konut satışlarının bekledikleri düzeyde seyretiğini belirterek, “Çok büyük bir zıplama yok ancak mevsimsel olarak satışlar iyi seyrediyor. KDV belirsizliği ve Tüketici Kanunu’ndaki değişiklikler tedirginlik yaratıyor. Tapu harçları yüzde 20 artırıldı ancak şu an kimse bu artışı hissetmedi. Konut kredi faizlerinin düşmeye başlaması biraz hareket getirdi” dedi. Yılsonuna doğru yeni projelerini lanse edeceklerini anlatan Durbakayım, Fikirtepe’de ve Mahmutbey’de faaliyete geçeceklerini söyledi. Durbakayım, “Mahmutbey’de 1250 konut ve işyerinden oluşan projemizi, Fikirtepe’de de üç adada 4 bin 500 konuttan oluşan projenin ilk adasındaki 1200 konutluk projemizi ruhsatlarımız yetişirse başlatacağız” diye konuştu.

Satış ofisleri hareketlendi

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, Garanti Modeli kampanyaları kapsamında başarılı bir süreç izlediklerini, eylül ile birlikte rutin hareketliliğin başladığını ifade etti. Kampanyaların hız kazandığını ifade eden Dumankaya, şöyle konuştu: “Biz de tasarım paketi ve beyaz eşya paketi şeklinde kampanya başlattık. Satış ofislerinee giriş yüzde 20 civarında artmış durumda. Piyasanın söylendiği kadar kötü olduğunu düşünmüyoruz. Yeni lansmanlarla birlikte yüksek adette satışlar oluyor. Piyasada bir hareket var. Banka faiz oranları makul seviyeye gelmiş durumda. Tapu harçları yükseldi ancak, etkisi faizlerin düşmesiyle kıyaslandığında minumumda kalıyor.”

Kararlar etkisini hemen göstermez

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, geçen yıl eylül ayına göre daha iyi olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Dap Yapı olarak geçen yıla göre daha iyi geçiriyoruz. Yıl sonuna kadar yüzde 25-30 büyüme hedefimiz var. Her 2-3 ayda bir sektörle alakalı tokat gibi kararlar görüyoruz. Bu tür oynamalar tüketiciye yansıyor ve dengeyi bozuyor.”

KDV inşaatçıların aleyhine çıkmaz

İNANLAR İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, iyi bir dönemden geçtiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Ancak doğru lokasyonu seçmeyen, doğru proje yapamayan, müşteri memnuniyetini düşünmeyenler için sıkıntı olacağını düşünüyorum. Şu an 6 şantiyemiz var ve hepsi başlangıç aşamasında. Satışlarda ortalama yüzde 30’lardayız. Yabancıya satışın büyük etkisi olacak ancak Genelkurmay Başkanlığı’nın izin sürecinde zaman ve müşteri kaybedebiliyoruz.”

Ankara da memnun

SİNPAŞ Yapı’nın Genel Müdürü Ahmet Çelik, Ankara Altınoran projesi başta olmak üzere satışların çok iyi gittiğini, bir şikayetle-rinin olmadı-ğını söyledi. Hedefle-dikleri rakamı aşacaklarını kaydeden Çelik, haftasonları 350-400 kişi ağırladıklarını ifade etti.

Dördüncü çeyrek daha iyi

GAYRİMENKUL Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı ve Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya, dördüncü çeyreğin iki ve üçe göre daha iyi olacağını söyledi. Gökkaya, sektörün 2012 yılı büyümesinin ise yüzde 3’ün altında kalacağını belirtti.

‘Corridor’a yabancı ilgisi büyük

SUR Yapı’nın Güneşli’de inşa ettiği Corridor projesinin yüzde 40’ı lansmanın ardından bir ayda satıldı. Corridor’un yüzde 15’i Kırgız, Kazak, İngiliz, Suriyeli ve Mısırlı yatırımcılar tarafından alındı. Corridor, stüdyodan 4+1’e kadar daire seçeneği ve cadde mağazaları konseptinde projelendirildi.

Haber: Meltem Kara / Hürriyet


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »